Jak funguje klimaskeptická propaganda se člověk může přesvědčit na profilu pod pseudonymem „Malak Al Maut“. Anonymní profil 5. srpna na své zdi publikoval „šokující“ zjištěním o tom, že švédská aktivistka údajně podvádí, když na svých profilech tvrdí, že jezdí po světě vlakem. Ve skutečnosti však si zadělal na pořádný trapas.

 „No, asi jsem hnidopich nebo nevěřící Tomáš. Nebo je to tím, že jsem jen obyčejný truhlář (vůdbój Márty), ale vlak z Nového Yorku do Santiaga de Chile a z Německa do Francie jede ze stejného nástupiště,“ píše se v příspěvku anonymního profilu.  Problém je, že anonym buď neumí anglicky nebo nechce umět anglicky. Greta Thunbergová totiž o tom, že jede z New Yorku nebo z Německa do Francie nepíše ani slovo.

Aktivistka píše, že nastupuje do vlaku a míří do New Yorku a Santiaga de Chile. Odkud nepíše. Stejně tak v případě cesty do Německa a Francie. Z fotek je jasné, že do vlaků nastupuje doma, tedy ve Švédsku. Je zjevné, že nastupuje do rychlovlakových jednotek SJ X2, které umí jet rychlostí až 276 km za hodinu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.