Jak funguje klimaskeptická propaganda se člověk může přesvědčit na profilu pod pseudonymem „Malak Al Maut“. Anonymní profil 5. srpna na své zdi publikoval „šokující“ zjištěním o tom, že švédská aktivistka údajně podvádí, když na svých profilech tvrdí, že jezdí po světě vlakem. Ve skutečnosti však si zadělal na pořádný trapas.

 „No, asi jsem hnidopich nebo nevěřící Tomáš. Nebo je to tím, že jsem jen obyčejný truhlář (vůdbój Márty), ale vlak z Nového Yorku do Santiaga de Chile a z Německa do Francie jede ze stejného nástupiště,“ píše se v příspěvku anonymního profilu.  Problém je, že anonym buď neumí anglicky nebo nechce umět anglicky. Greta Thunbergová totiž o tom, že jede z New Yorku nebo z Německa do Francie nepíše ani slovo.

Aktivistka píše, že nastupuje do vlaku a míří do New Yorku a Santiaga de Chile. Odkud nepíše. Stejně tak v případě cesty do Německa a Francie. Z fotek je jasné, že do vlaků nastupuje doma, tedy ve Švédsku. Je zjevné, že nastupuje do rychlovlakových jednotek SJ X2, které umí jet rychlostí až 276 km za hodinu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com