Především formou e-mailů se v ČR šíří další hoax. Autor výmyslu v něm zveřejnil fotografii uměleckého díla zobrazujícího člověka, který zalévá strom, aby se na něm mohl později oběsit. „V Holandsku se nedávno konala amatérská výtvarní soutěž, s cílem co nejlépe znázornit současnou éru multikulturalismu v Evropě. Toto je vítěz,“ píše se v popisu hoaxu (zveřejňujeme originální text).

Fotografie uměleckého díla se šíří nejen v ČR, ale i po celé Evropě a to už od dubna 2016. Uvedené sousoší bylo vytvořeno Friedrichem Kunathem již v roce 2010 a to pro sólovou výstavu v galerii Andrea Rosena v New Yorku. Friedrich Kunath tedy nevyhrál žádnou soutěž a vůbec ne v Holandsku. Navíc tento počin, který Friedrich Kunath nazval „tropická deprese“, nemá vůbec nic společného s Evropou nebo multikulturalismem. „Tropická deprese znázorňuje vnitřní pocity, které kombinují melancholií s pocity naděje. Tropická deprese je svěží deprese. […] Každá socha na výstavě je kombinací realistické figurace a surrealismu,“ píše se v popisu výstavy.

Friedrich Kunath (nar. 1974) je německý výtvarník, který žije v Los Angeles. Narodil se v Chemnitzi ve východním Německu.

Převzato z: https://www.snopes.com/fact-check/melting-pot-multiculturalism-artwork/

 Zpracoval: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com