Především formou e-mailů se v ČR šíří další hoax. Autor výmyslu v něm zveřejnil fotografii uměleckého díla zobrazujícího člověka, který zalévá strom, aby se na něm mohl později oběsit. „V Holandsku se nedávno konala amatérská výtvarní soutěž, s cílem co nejlépe znázornit současnou éru multikulturalismu v Evropě. Toto je vítěz,“ píše se v popisu hoaxu (zveřejňujeme originální text).

Fotografie uměleckého díla se šíří nejen v ČR, ale i po celé Evropě a to už od dubna 2016. Uvedené sousoší bylo vytvořeno Friedrichem Kunathem již v roce 2010 a to pro sólovou výstavu v galerii Andrea Rosena v New Yorku. Friedrich Kunath tedy nevyhrál žádnou soutěž a vůbec ne v Holandsku. Navíc tento počin, který Friedrich Kunath nazval „tropická deprese“, nemá vůbec nic společného s Evropou nebo multikulturalismem. „Tropická deprese znázorňuje vnitřní pocity, které kombinují melancholií s pocity naděje. Tropická deprese je svěží deprese. […] Každá socha na výstavě je kombinací realistické figurace a surrealismu,“ píše se v popisu výstavy.

Friedrich Kunath (nar. 1974) je německý výtvarník, který žije v Los Angeles. Narodil se v Chemnitzi ve východním Německu.

Převzato z: https://www.snopes.com/fact-check/melting-pot-multiculturalism-artwork/

 Zpracoval: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.