Internetem se šíří další falešný citát. Tentokrát ho měl říci herec Alain Delon. Text falešného citátu:

„TENTO SVĚT OPUSTÍM BEZ LÍTOSTI, tvrdí Alain DELON. Především ale nenávidím tuto dobu, je mi z ní na zvracení,“ řekl dvaaosmdesátiletý herec na konci rozhovoru. Předluženým USA vládnou deprivanti, Ilumináti, židozednáři a další spiklenci proti lidstvu. Zkrátka gauneři.

Jediná možnost udržet moc je něco uloupit. Vždyť vše, co USA mají bylo uloupeno. Počínaje územím. A tak USA rozvrátily mnoho zemí a povraždily mnoho nevinných lidí.

Dnes je na řadě Evropa. Oslabit Evropu islamizací. Zničit evropské národní státy a evropské národy. Evropské bílé národy nahradit masou prokřížených bastardů.Vyvolat na evropské půdě lokální války a válku s Ruskem.

Oslabit Rusko a zmocnit se jeho zdrojů. Tomu napomáhají lokajové v čele EU. Tito krátkozrací politici a poskoci US gaunerů jdou proti vlastním zemím a proti vlastnímu lidu. Pokud se Evropa nevymaní z vlivu US gaunerů, nemá budoucnost.“

Hoax šíří například web Infokurýr, dezinformační Czech Free Press, základní organizace KSČM v Jablonné nad Orlicí a hoax se šíří také formou e-mailů a také na Slovensku.

Ve falešném citátu se opakují tradiční mantry o vyvolávání protiruských nálad a o úsilí amerických lokaje v Evropské unii vyvolat válku s Ruskem a zmocnit se jeho surovin. Ověřitelné jsou pouze první dvě věty o tom, že herec je připraven opustit tento svět bez lítosti a že z dnešní doby mu je na zvracení. Nelíbí se mu, že lidé už nevědí držet slovo a že jim jde jen o peníze.

Pocházejí z rozhovoru, který francouzský umělec poskytl magazínu Paris Match ještě v lednu tohoto roku. Výroky z rozhovoru citovalo mnoho médií. V slovenštině například i deník SME , v angličtině zas New Straits Times , ale i ruský státní server Sputnik , který šíří dezinformace a mnoho států ho obviňuje z šíření propagandy .

O útocích na Spojené státy nebo na židy v zmíněném rozhovoru, ani v žádném jiném dohledatelném článku není ani slovo. Nic podobné dokonce nezveřejnil ani Sputnik, který by si zřejmě antiamerické výpad uznávaného herce nenechal ujít.

Fakt, že text na Facebooku neuvádí žádný zdroj, datum ani odkaz na původní článek, je prvním signálem, že čteme nedůvěryhodný příspěvek. Bez ohledu na to, zda máme sklon s ním souhlasit, nebo ne.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.