Dezinformační projekt Otevři svou mysl šíří další nesmysly. Tentokrát o vakcíně AstraZeneca. Ta je momentálně v poslední fázi hodnocení a jde předpokládat, že ji Evropská léková agentura brzy schválí a bude být moci poskytnuta jednotlivým zemím. Video dezinformačního projektu mylně tvrdí, že obsahuje tkáň z potratového lidského plodu. V českém prostředí nesmysl také šíří dezinformátor Michal Shark Hašek.

Uživatelka ve videu se odkazuje na zmínky o MRC-5, což je buněčná linie „původně vyvinuta z výzkumu odvozeného z plicní tkáně 14týdenního potratu europoidního muže“. Společnost AstraZeneca prostřednictvím e-mailu agentuře Reuters potvrdila, že vakcína AZD1222 nebyla vyvinuta za pomoci buněčných linií MRC-5. AZD1222 (ChAdOx1 nCoV-19) je oslabená a nereplikující se verze viru běžného nachlazení (adenovirus) získaná od šimpanzů, která byla zkonstruována tak, aby obsahovala pokyny pro vytvoření špičkového proteinu SARS-CoV-2 – viru, který způsobuje COVID-19 (zde , zde). Článek publikovaný v časopise Nature uvádí, že vakcína ChAdOx1 nCoV-19 používala ve fázi množení viru buňky T-Rex 293 HEK.

Gary McLean, profesor molekulární imunologie na londýnské Metropolitní univerzitě, agentuře Reuters také řekl, že tato vakcína bude před použitím u lidí také „očištěna“ od všech kontaminantů. „Vakcína AstraZeneca vyžaduje, aby byl v těchto buňkách produkován adenovirový vektor, který je poté před podáním lidem purifikován,“ řekl agentuře. „V žádném procesu výroby vakcíny nejsou použity žádné buňky plodu,“ řekl agentuře Reuters Dr. Michael Head, vedoucí vědecký pracovník v oblasti globálního zdraví na University of Southampton.

Ve vakcíně Oxford AstraZeneca proti koronaviru tedy není žádná plicní tkáň potraceného mužského plodu. Nezávislá studie týkající se MRC-5, která byla zmíněna ve videu, byla součástí předklinického výzkumu pomocí fetálních buněčných linií a nebyla zahrnuta do samotné výroby vakcíny. Fetální buněčné linie se používají k vývoji vakcín, včetně vakcín COVID-19, ale vakcína prochází před dodáním procesem čištění a tyto buňky netvoří součást vakcíny.

Zdroj: Reuters


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com