Dezinformační projekt Otevři svou mysl šíří další nesmysly. Tentokrát o vakcíně AstraZeneca. Ta je momentálně v poslední fázi hodnocení a jde předpokládat, že ji Evropská léková agentura brzy schválí a bude být moci poskytnuta jednotlivým zemím. Video dezinformačního projektu mylně tvrdí, že obsahuje tkáň z potratového lidského plodu. V českém prostředí nesmysl také šíří dezinformátor Michal Shark Hašek.

Uživatelka ve videu se odkazuje na zmínky o MRC-5, což je buněčná linie „původně vyvinuta z výzkumu odvozeného z plicní tkáně 14týdenního potratu europoidního muže“. Společnost AstraZeneca prostřednictvím e-mailu agentuře Reuters potvrdila, že vakcína AZD1222 nebyla vyvinuta za pomoci buněčných linií MRC-5. AZD1222 (ChAdOx1 nCoV-19) je oslabená a nereplikující se verze viru běžného nachlazení (adenovirus) získaná od šimpanzů, která byla zkonstruována tak, aby obsahovala pokyny pro vytvoření špičkového proteinu SARS-CoV-2 – viru, který způsobuje COVID-19 (zde , zde). Článek publikovaný v časopise Nature uvádí, že vakcína ChAdOx1 nCoV-19 používala ve fázi množení viru buňky T-Rex 293 HEK.

Gary McLean, profesor molekulární imunologie na londýnské Metropolitní univerzitě, agentuře Reuters také řekl, že tato vakcína bude před použitím u lidí také „očištěna“ od všech kontaminantů. „Vakcína AstraZeneca vyžaduje, aby byl v těchto buňkách produkován adenovirový vektor, který je poté před podáním lidem purifikován,“ řekl agentuře. „V žádném procesu výroby vakcíny nejsou použity žádné buňky plodu,“ řekl agentuře Reuters Dr. Michael Head, vedoucí vědecký pracovník v oblasti globálního zdraví na University of Southampton.

Ve vakcíně Oxford AstraZeneca proti koronaviru tedy není žádná plicní tkáň potraceného mužského plodu. Nezávislá studie týkající se MRC-5, která byla zmíněna ve videu, byla součástí předklinického výzkumu pomocí fetálních buněčných linií a nebyla zahrnuta do samotné výroby vakcíny. Fetální buněčné linie se používají k vývoji vakcín, včetně vakcín COVID-19, ale vakcína prochází před dodáním procesem čištění a tyto buňky netvoří součást vakcíny.

Zdroj: Reuters


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.