Web AC24 zveřejnil další hoax. Ten má vystrašit všechny maminky, které musí své děti očkovat tzv. hexavakcínou 6 v 1 s názvem Infanrix hexa. Tou jsou povinně očkované i děti v ČR. Podle lživé zprávy „v důsledku očkování vakcínou 6 v 1 za období dvou let zemřelo 36 nemluvňat.“ Web AC24 také lže o tom, že se jedná o nedávnou zprávu a že k úmrtím došlo v České republice. Ve zprávě se navíc objevují další lživé informace o údajném autismu.

A jak je to ve skutečnosti? Tato nesmyslná zpráva se v ČR šíří už léta. Je založená na zprávě nelékařské občanské inciativy z roku 2012. Ve zprávě se mluví o 36 úmrtích v roce 2005. Odkud se informace vzala nelze zjistit, protože většina odkazů, na které se odvolává, už nefunguje. Ani slůvkem zde není zmíněna Česká republika. Tento nesmysl pochází zřejmě z webů jako Tedesco nebo pochybný web Vylečtese.cz.

Hexavakcína chrání proti šesti nemocem, mezi něž patří záškrt, tetan, dávivý kašel, žloutenka typu B, dětská obrna a haemophilus influenzae b (bakterie způsobující zánět mozkových blan). O tom, jak je důležité očkovat svědčí i nedávný případ z Brna. Neočkovaný tříletý chlapec se nakazil nebezpečným tetanem. Nakažený hoch byl už v srpnu ošetřen v brněnské nemocnici potom, co si do nosu strčil zrezivělou knoflíkovou baterii. Zdravotníky prý tehdy nenapadlo, že není očkovaný, matka navíc chlapci nasazená antibiotika nepodávala. S podezřením na tetanus byl chlapec hospitalizován začátkem září a následoval naštěstí úspěšný boj o život dítěte.

Sněmovna v současné době projednává zákon, podle kterého má stát odškodňovat rodiče, kterým dítě zemře nebo je vážně poškozeno povinným očkováním. Maximální výši odškodnění návrh nestanoví. Ministerstvo chce postupovat podle občanského zákoníku a podrobnosti stanovit vyhláškou. Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. Očkování mají občas vedlejší účinky, ve většině případů jde ovšem jen o drobnou vyrážku (zarudnutí v místě vpichu) nebo zvýšenou teplotu.

Očkování přitom autismus jednoznačně nezpůsobuje a “podezření” se týkalo dokonce úplně jiné vakcíny. S podezřením, že vakcíny MMR (tedy očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) měly způsobovat autismus, jako první přišel gastroenterolog Andrew Wakefield roku 1998. Jeho teorie ale byla mnohokrát vyvrácena, žádný výzkum totiž nenašel příčinnou souvislost. Podle vědců, kteří tento fenomén analyzovali, jde jen o náhodu, protože očkování probíhá právě v době, kdy se u dětí mohou začít projevovat symptomy autismu – tedy mezi 12. a 15. měsícem věku. Dánští lékaři v rámci výzkumu prověřovali 657 461 dětí narozených v Dánsku v letech 1991–2010. Za tu dobu našli 6517 dětí s autismem. Analýza neobjevila jakoukoliv souvislost mezi výskytem očkování a vznikem autismu. Autoři práce se přitom soustředili i na nejčastější body kritiky protiočkovacího hnutí. To tvrdí, že existují skupiny dětí, jež jsou zranitelnější vůči vakcinaci než ostatní. Vědci se tedy zaměřili na nejrůznější faktory, které jsou se vznikem autismu spojené – jako jsou například sourozenec s autismem nebo starší rodiče.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.