Přes aplikaci WhatsApp se šíří nahrávka namluvená hlasem mladé ženy. Dívka se v nahrávce odkazuje na informace od kamarádčiny matky, která pracuje na ministerstvu. Podle ní má být v Česku v noci na pondělí nebo po dosažení tisícovky nakažených novým koronavirem zaveden zákaz vycházení. Dohlížet prý na to má armáda.

„Po Messengeru tady teď lítá klasická fake news, která bohužel už dost lidi vystrašila. Bohužel dobře udělaná. Audiozpráva, ve které říká mladá žena, že má informace od holčiny, která má mamku na ministerstvu, že se chystá celková karanténa, vyhlašovat se bude z neděle na pondělí, bude taky armáda v ulicích, ulice se uzavřou a bude zákaz vycházení, že to má z první ruky. Je to nesmysl. Nic takového nikdy nebylo na stole. Dneska jsme už popřeli karanténu Prahy, a teď popíráme i tuto šílenou fake news. Prosím vás, nedělejte to, neděste lidi, není k tomu důvod,“ vyzval premiér Andrej Babiš.

„Pokud se k Vám dostala po internetu nahrávka, na které jakási mladá žena varuje před dalším zpřísněním vládních opatření @PolicieCZ to šetří jako šířeni poplašné zprávy a té mladé ženě hrozí, že z vězení vyjde až ve středním věku,“ upozorňuje ministr vnitra Jan Hamáček.

„Policie se od dnešního večera zabývá hlasovou nahrávkou kolující po sociálních sítích, jejíž obsah nese známky šíření poplašné zprávy. Znovu upozorňujeme na fakt, že tento trestný čin je v době nouzového stavu země postižitelný vyšší trestní sazbou, a to až 8 let,“ upozornila v pátek Policie ČR na Twitteru.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.