Dezinformační projekty oslavují pád italské vlády. Například blog Vox Populi, který zajišťuje Pravý prostor píše, že „pád současné italské vlády je nadějí pro celou Evropu.“ Doufá totiž, že nadešel čas Ligy severu a Mattea Salviniho. Dál jsou ještě na Slovensku. „V Taliansku už nie sú preplnené nemocnice ani mrazáky, ani krematória. Pretože tam padla vláda,“ naráží na údajný podvod René Pudleiner.

Naše hodnocení: nepravda

Odůvodnění: V prvé řadě není pravdou, že v Itálii padla vláda. Zatím ne. Rezignovali zatím jen dva ministři menší vládní strany okolo bývalého premiéra Mattea Renziho. Stejně jako v ČR, tak ani v Itálii demise ministrů neznamená konec vlády. Demisi by musel učinit premiér Giuseppe Conte.

Také to nevypadá, že by se Itálie měla vzdát protiepidemických opatření. Naopak, kvůli zhoršující se epidemiologické situaci se uvažuje o zpřísnění opatření. Odborníci dokonce volají po národním lockdownu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.