Na sociální síti Facebook se šíří fotografie, která má lidi varovat před zloději, kteří prý vykrádají lidem účty pomocí mobilního platebního terminálu z bezkontaktní (kreditní) karty. „Víte, co má tento jedinec v ruce?! Je to pos mobil, který čte kreditní karty a bezkontaktní bankomaty. Je jeden z mnoha, co se toulá po narváno místech, kde je hodně lidí, tašky, bundy a kalhoty, nic netušící uživatele a hledá karty. Dávejte POZOR!!!,“ píše se například v příspěvku Šárky Doležalové, který má přes čtrnáct tisíc sdílení.

Tak v prvé řadě. Tato fotografie byla pořízena v únoru 2016 v Moskvě. „Fotografie, která slouží jako ilustrační k výstraze před krádežemi z bezkontaktních karet, byla pořízena v únoru 2016 v Rusku Olegem Gorobetsem, zaměstnancem společnosti Kaspersky Lab,“ píše polské Radio Z. Oleg Gorobets přitom neposkytl jakékoliv důkazy, že se jednalo o zloděje, který se snažil „vysát“ lidem peníze z účtu.

Je tedy možné tímto způsobem někoho okrást? Ano. Čistě teoreticky to možné je. Na internetu jde koupit mobilní platební terminály, které umí pracovat například s mobilním datovým signálem (3G, LTE…) či WiFi. Policie ČR však o tomto způsobu podvodu či krádeže zatím nemá žádné informace. Pravděpodobně je to z toho důvodu, že technicky je to velmi složité s velkou mírou rizika pro pachatele:

– V prvé řadě každý terminál, ať již pevný nebo mobilní, musí být registrován u nějaké banky. K tomu je třeba smlouva. Případného zloděje by tedy šlo dohledat. Banky si dávají velký pozor na případné podvodníky. Pokud by někdo někomu tímto způsobem pravidelně odsával peníze, určitě by si toho dříve nebo později někdo všiml a transakci reklamoval. Žádná banka nebude chtít za klienta podvodníka, který by poškozoval její dobré jméno.

–  Terminály jsou navíc vybaveny jen velice slabým přijímačem a každá transakce musí proběhnout do několika vteřin (obvykle je časový limit 20 vteřin). Znamenalo by to tedy, že by podvodník musel znovu a znovu opakovat transakci. I to by bylo pro banku signál, že není něco v pořádku. Banky si totiž dělají statistiky o nezdařilých transakcích.

–  Bez zadání kódu PIN navíc lze platební kartou uhradit jen malé nákupy. V ČR je limit 500 Kč, tento limit si můžete snížit v internetovém bankovnictví.

– Spousta lidí má také nastaveno, aby jim byl o každé transakci kartou zaslán okamžitě e-mail nebo smska. Zloděj by tedy i riskoval, že ho někdo odchytne krátce po transakci.

I tak však doporučujeme ukládat si vaše platební karty do pouzdra chránící před RFID. Pouzdro pro platební kartu stojí jen pár korun a vaši kartu bezpečně ochrání před zneužitím.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.