Dezinformační web Sputnik šíří hoax o tom, že prý v Číně se nakazil pes COVID-19, když zachraňoval lidi zpod závalů hotelu Xinjia Express, který se zřítil 7. března. Hotel byl použit jako karanténní zařízení ve čínském městě Quanzhou.

A jak je to ve skutečnosti? V jiných médiích nelze dohledat, že by se pes nakazil nemocí COVID-19. Pouze bylo poznamenáno, že při záchraně lidí záchranářský pes utržil nespecifikovanou infekci na tlapkách, protože je neměl nijak chráněné. Pouze Sputnik jediný tvrdí, že pes byl nakažen nemocí COVID-19.

Světová organizace pro zdraví zvířat nedisponuje poznatky dokazujícími, že by koronavirus SARS-CoV-2 (způsobující nemoc COVID-19) byl přenosný z člověka na zvíře nebo opačně. V Hong Kongu se objevily dva možné případy nákazy z člověka na psa. Výsledky však nejdou ověřit, protože majitel odmítl pitvu uhynulého zvířete.

Zdroje: Dailymail

South China Morning Post


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com