Na sociální síti Facebook šíří Martin Šipka, že v Anglii není tvrdý lockdown. Má to dokazovat fotografie z údajně otevřené prodejny řetězce fastfoodů McDonald’s. Status šíří asi 7 tisíc lidí.

Naše hodnocení: Zavádějící

Odůvodnění: Jedná se o velmi zavádějící informaci. Není těžké si totiž dohledat webové stránky sítě McDonald’s v Anglii. Z nich se dozvíme, že od 6. ledna do odvolání jsou otevřená pouze výdejní okénka a rozvozy. Stejná situace je například i v Irsku. Výjimku mají pouze pobočky na letištích. Rovněž jsou otevřeny benzinové pumpy. V tomto případě si Martin Šipka vyzvedl jídlo u výdejního okénka a snědl na posezení benzinové pumpy Roadchef na dálnici M1. Benzinové pumpy mají skutečně otevřeno.

Z toho však rozhodně nelze vyvodit, že by fastfoody měly bězně otevřeno a nebo dokonce, že by ve Velké Británii nebyl lockdown. Na stránce britské vlády se lze přesvědčit, že ve Velké Británii skutečně je zaveden tvrdý lockdown. „Národní lockdown: zůstaňte doma. Koronavirus (COVID ‑ 19) se rychle šíří. Pokud to není nutné, neopouštějte domov. 1 ze 3 osob, které mají virus, nemá žádné příznaky, takže byste jej mohli šířit, aniž byste o tom věděli,“  hlásí stránky britského království. Jaká konkrétní pravdla platí, si můžete přečíst zde.

AKTUALIZACE 15.1.2020 10:30: Původně jsme status vyhodnotily jako hoax. Po zjištění dalších informací jsme změnily hodnocení z hoax na zavádějící. Pan Šipka si dal skutečně jídlo ve fastfoodu. Snědl si ho na benzinové pumpě, ve které je i výdejní okénko McDonald’s. Z toho však vyvozuje špatné závěry, že se jedná o běžnou situaci a nebo, že v Británii není tvrdý lockdown. Za původní špatné vyhodnocení se omlouváme.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.