Dnes se podíváme, jak snadno se dá vyrobit lež a jak ještě snadnější je její šíření.

Na webu Europortál (pobočce Parlamentních listů) byla 16. dubna 2017 zpráva v následujícím znění:

“Skupina muslimů zaútočila železnými tyčemi na procesí křesťanů ve Španělsku.
Banda muslimů za pokřiku Alláhu akbar zaútočila na křesťany v španělském městě Sevilla slavíci velikonoce!Útočící muslimové zranili desítky lidí a ničili křesťanské symboly. Muslimové byli vyzbrojeni železnými tyčemi a s nimi zaútočili na procesí křesťanů – tohle je dnešní multikulturní Evropa a projev budoucnosti v Evropě s muslimskou nadvládou!”

Šíření

Zprávu přetiskla další odnož Parlamentních listů – Eurabia, dále pak Vlastenecké noviny. K šíření se přidal i tradiční roztrubovač blábolů a nesmyslů, web Lajkit. Zpráva se samozřejmě začala šířit po sociálních sítích, obzvláště pak ze stránek, které se zaštiťují tím, jak nepodléhají mediální manipulaci.

Připojili se i další. Namátkou – příznivci SPD:

A další..

Nikdo z rozesílačů se neobtěžoval věnovat ani minutu na vyhledání v té době dostupných faktů.

Realita je ale někde jinde

Ve zkratce – nejednalo se o žádný útok, nýbrž o snahu o vyvolání paniky.

V případu nefiguruje ani napadaní železnými tyčemi, ani muslimové. Dva ze zatčených sice vykřikovali jednak “Alláh je veliký”, jednak slogany na podporu baskické teroristické organizace ETA, policie však jak terorismus, stejně tak i souvislost s islamistickými skupinami vyloučila.

Shrnuto a podtrženo, panika byla vyvolána několika chuligány, kteří křikem vyvolávali zmatek (což se jim dařilo), který se dominovým efektem šířil v davu .

Jak upozornil web HateFree, “Ricardo Gil-Toresano, zástupce centrální vlády v Seville, řekl ve španělské televizi, že incident nemá žádnou souvislost s terorismem, s islamistickými skupinami, ETA ani žádnou jinou známou teroristickou skupinou. Uvedl také, že pachatelé křičeli tato hesla, aby rozpoutali co největší paniku. Dle policie šlo o chuligánství a vandalismus. Policie však nadále náboženskou motivaci prošetřuje.

Zatčeno bylo 8 pachatelů. Policie, v reakci na zvěsti šířící se na sociálních sítích, zdůraznila, že zatčení nejsou arabského původu. Jeden ze zatčených je Senegalec, ve třech případech jde o známé delikventy, kteří již mají více záznamů.”

O případu paniky informoval například server Aktuálně.cz, na manipulaci s fakty upozornila FB stránka Proti projevům nenávisti.

Video z incidentu i s vysvětlením (v AJ):


administrator

Tým manipulatori.cz