Stránka Spravodajstvo INE zveřejnila včera večer, několik hodin po tragédii ve Vrútkach, falešné informace o útočníkovi. V informační sekci se odvolala na rasistický instagramový účet Planetajednoduchost. Podle hoaxu za útokem stojí Rom Ivan Čulok, který prý léta čuchal toluen a roky přepadával lidi ve vlaku. Status měl za necelých 15 hodin přes 2 tisíce sílení.

Policie SR jednoznačně tuto informaci vyvrací. „Během 15 hodin dostal status 652 reakcí (lajků), 334 komentářů, a především více než 2 tisíce sdílení. Veškeré informace, které byly zveřejněny o útočníkovi, jsou falešné. Status byl napsán záměrně s cílem rozpoutat vášně a vyvolat nenávist k určité skupině obyvatel,“ informuje slovenská policie.

Policie také zveřejnila několik informací o pachateli nad rámec běžných informací: „Pachatel v minulosti dostal pokutu 10 euro za kouření na nádraží, v prosinci 2019 vyhrožoval správci vlaku a expedici nožem, na základě toho byl obviněn za trestný čin nebezpečného vyhrožování. Muž byl tehdy tichý, vyrovnaný, uvolněný, považoval svůj čin za zábavný, nevykazoval známky agresivního chování, dobrovolně se vzdal policejní hlídce, spolupracoval s vyšetřovatelem, nebyl romské národnosti.“

„Tyto informace byly zveřejněny nad rámec našich povinností a zvyklostí, ale toto zveřejnění považujeme za veřejný zájem, protože jde o masivně šířenou dezinformaci, jejímž jediným účelem je vyvolat nenávist, která by mohla vést k agresivním fyzickým útokům,“ dodává slovenská policie na svém Facebooku. Vrah z Vrútek byl v minulosti šikanován, protože měl rozštěp rtu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com