Nejen Facebookem koluje další hoax o koronaviru a o rouškách. Autor tvrdí, že do roušek je pro lepší účinnost nutné všívat kapesníčky. Zmiňována je i Technická univerzita v Liberci. Například z tohoto uživatelského účtu má hoax 140 sdílení.


Text hoaxu:

„UPOZORNĚNÍ od ZDRAVOTNÍKA!!!
!!!!!!!!!Pro vsechny, kteri siji a vyrabi rousky. Manzel hovoril s univerzitou v Liberci, kde od vceresiho dne siji take rousky. Do rousek je NUTNE vsivat kapsicku, v ktere se, co dve hodiny musi vymenit napr. papirovy kapesnik, ktery funguje, alespon jako maly filtr. Bavlněné rousky po vyprani i prezehleni ztraci svuj prvotni vyznam, proto je potreba do nich vkladat ty papirove kapesniky, papirove utery. Prostě nejaky “filtr”, ktery se po dvou hodinach vymeni. Vecer rousku vyvarit na 90 stupnu, prezehlit a opet vkladat “filtr”. Prosím sdilejte, at se to dostane ke vsem dobrym dusim, ktere siji. Dekuji a vsem preji pevne zdravi!!!“

(Konec citace)

A jak tomu je ve skutečnosti? Technická univerzita v Liberci vyrábí filtry z nanotechnologií. Vyrábí se metodou elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem. Filtry dokáží zachytit 50 až 90 % částic o velikosti 100 nm, v závislosti na použité technologii a polymeru, což je přibližně velikost koronaviru.

Jako alternativu lze využít netkané textilie, které nejsou tak dobré, ale lepší než papírový kapesník. O papírovém kapesníku nebo utěrce nehovoří.

 

Netvrdíme však, že obyčejné roušky jsou k ničemu. V žádném případě nechceme význam roušek zanedbávat či ho popírat. Ba naopak. Díky roušce je vysoká pravděpodobnost, že nakažený člověk své infekční kapénky do vzduchu vůbec nedostane. Studie účinnosti totiž ukazují, že i jednoduchá, podomácku vyrobená rouška nás dokáže částečně ochránit a zároveň je schopna efektivně zachytávat naše vlastní, potenciálně nakažlivé kapénky, které neustále šíříme do okolí kašláním, mluvením, a dokonce i samotným dýcháním.

Jinými slovy. Ať do roušek budete šít kapesníky nebo ne, stejně vás 100 % neochrání. Jejich nošením však můžete ochránit své okolí. Záludnost koronaviru je mj. v tom, že nakažen může být člověk, který nemá klinické příznaky. Velký problém je i inkubační doba.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.