Internetem se opět šíří obrázek velmi starého rozpočítávadla. Vladka Sládková na sociální síti Facebook šíří fotografii je pobouřena rozpočítávadlem: „Běžel zajíc kolem plotu, roztrhl sobě novou botu.  Liška mu jí zašívala, veverka se posmívala. “Huš veverko, huš, vrazím do tě nůž,  vrazím do tě zavíráček, budeš zpívat jako ptáček,vrazím do tě kudličku, vyrazím ti dušičku.“ K danému příspěvku píše: „Toto jsou novodobé pohádky pro děti, místo konání dobra, tak zabíjet!!! Kde jsou ty krásné pohádky o princeznách, kde vítězí dobro nad zlem! Věřím tomu, že ve vydávání těchto děsů pro děti, mají ruce vítači muslimských vrahů, pedofilů a znásilňovačů a platí tyto zvěrstva z dotací neziskovkám !!!“ Příspěvek už má přes 400 sdílení.

Ve skutečnosti se nejedná ani novodobou básničku ani pohádku, ani ji nešíří žádná neziskovka a nemá cokoliv společného s politikou. Jedná se o velmi staré rozpočítávadlo z knih z dob Josefa Lady. V té době se šířila v této verzi:

Běžel zajíc kolem plotu,
roztrhl si novou botu.
Liška mu ji zašívala,
veverka se posmívala.

Co ty se máš posmívati,
když já umím zašívati?
Hybaj, hybaj, hybaj ven,
vyženu tě koštětem.

Mimochodem. Právě ona ilustrace je namalovaná Josef Ladou. Nedávno se prodávala v originále za zhruba 3000 Kč. Že je tato básnička velmi stará se můžete přesvědčit například zde. Novou, výše publikovanou verzi rozšířila Milada Motlová v roce 2007 v knížce Česká říkadla, písničky a pohádky. Nutno dodat, že knížku vydal Knižní klub bez jakýchkoliv dotací a není určna k výuce na základních školách. Skandál ohledně ní se snažil už v roce 2009 rozvířit bloger Stanislav Wiener. A zajímavostí je, že v roce 2012 se rozpočítávadlo objevilo i na metodické portálu pro učitele.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com