Světem se šíří fotografie tištěného spoje s nápisem COV-19, údajně nacházejícího se v nových stožárech vysílačů vysílajících signál známý pod zkratkou 5G. V Čechách tento hoax přináší například web Qapel.cz, který je propojen s českou odnoží konspiračního hnutí QAnon, které je zdrojem mnoha nepravdivých tvrzení. Hnutí QAnon je původem z Ameriky, jeho členové jsou zejména křesťané a sympatizanti Donalda Trumpa a jejich cílem je vytvářet a šířit krátké konspirační zprávy.

Jako zdroj informací o tištěných spojích s nápisem COV-19 autor uvádí server ALT NEWS. Na tomto webu nalezneme fotografii obvodové desky s označením COV-19 a odkaz na video, které je pravděpodobně primárním zdrojem této dezinformace. Na videu je zachycen muž, který zmíněnou obvodovou desku komentuje. Toto virální video bylo označeno za nepravdivé již agenturou Reuters. Důkazem, že se jedná o podvrh, je záběr na konci videa, kdy je na kapotě auta možné vidět rozebraný nápis “Virgin Media box for cable television” (v překladu “Mediální centrum pro kabelovou televizi”), ze kterého obvodová deska pochází. Tuto informaci agentuře Reuters potvrdila přímo firma Virgin Media. Označení COV-19 bylo na desku přidáno až posléze a nemá žádnou spojitost s 5G infrastrukturou.


Pravidelný infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ a denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19@dezinfoservis.cz

Kontakty na ověřovatele:

    • Adriana Černá – adriana.cerna@pinf.cz
    • Vojtěch Bruk – vojtech.bruk@gmail.com
    • Jaroslav Valuch – jaroslav.valuch@tol.org