Internetem se šíří (1, 2, 3) další hoax ohledně koronaviru.


Text hoaxu:

„Synovec jednoho z mých spolužáků úspěšně vystudoval vysokou školu a nyní pracuje v nemocnici v Shenzhenu. Zapojil se do studie virové pneumonie ve Wu-chanu.

Zavolal mi a požádal mě, abych řekl přátelům: Pokud máte rýmu a kašel – nejedná se o pneumonii coronaviru, protože pneumonie coronaviru se projevuje suchým kašlem bez nachlazení!Toto je nejjednodušší způsob identifikace. Předejte informaci svým přátelům, aby se dozvěděli více o identifikaci a prevenci.

Odkaz na Dean Repost

Tento virus Wuhan není odolný vůči teplu, zahyne při teplotě 26–27 stupňů C. Proto pijte  více horké vody. Můžete poradit přátelům a příbuzným, aby pili více horké vody, aby se zabránilo infekci. Choďte častěji na slunce, pijte horkou vodu. Není to lék, ale je to užitečné, nepoškozuje tělo. Pití horké vody je účinné proti mnoha virům. Vyvarujte se pití chladných nápojů, ledu, nejezte zmrzlinu…!

Doporučení lékaře ohledně koronaviru:

 1. Je dostatečně velký (průměr virové buňky je asi 400-500 nm), takže ji může filtrovat jakákoli běžná maska (nejen model N95). Pokud však infikovaná osoba kýchne, virus se rozšíří na vzdálenost asi 3 metry, než spadne na zem a tam zůstane.
 2. Jakmile je na povrchu kovu, žije alespoň 12 hodin. Nezapomeňte proto, že pokud se dotknete jakéhokoli kovového povrchu, důkladně si musíte umýt ruce mýdlem.
 3. Virus může zůstat aktivní na tkáni, oděvu 6 až 12 hodin. Běžné prací prostředky by měly virus zabít.

U zimních oděvů, které nelze často prát, se doporučuje dát je na slunce, aby se viry zabily. Nový koronavirus NCP nemusí po mnoho dní vykazovat známky infekce, jak tedy zjistit, zda je osoba infikována? Podle posledních údajů může inkubační doba trvat až 28 dní, než se projeví příznaky COVID 19. V době, kdy má člověk horečku anebo kašel a dostane se do nemocnice, je fibróza obvykle detekována v  50% plic a je příliš pozdě! Tchajwanští odborníci poskytují jednoduchý autotest, který můžeme provádět každé ráno. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech na déle než 10 sekund. Pokud test úspěšně dokončíte bez kašle, bez nepohodlí, kongescí, těsnosti atd., je prokázáno, že v plicích není žádná fibróza, což v podstatě znamená absenci infekce. V kritických dobách prosím provádějte každé ráno na čerstvém vzduchu!

VÝHODNÉ KONZULTACE japonských lékařů, kteří léčí COVID-19. Každý by si měl zajistit, aby jeho ústa a krk byly vlhké, ne suché. Pijte několik doušků vody každých 15 minut.

PROČ?

I když virus vstoupí do úst … pitná voda nebo jiné tekutiny je dostanou do jícnu a žaludku. Jakmile je tam, ACIDY v žaludku jej zabijí. Pokud nebudete pít dostatek vody, virus může proniknout do dýchacích cest a vstoupit do plic.

To je velmi nebezpečné. Prosím pošlete text o koronaviru dalším a sdílejte jej s rodinou, přáteli a se všemi! Postarejte se o každého, ať se svět z koronaviru brzy zotaví.“

(Konec citace)


Jaká je skutečnost?

Zpráva je směsicí nesmyslů a polopravd. Do očí bijící nesmysl je například: “… není odolný vůči teplu, zahyne při teplotě 26–27 stupňů C…“, kdy je jednoduché si uvědomit, že běžná teplota lidského těla je kolem 36 – 37°C, tedy virus by takto neměl šanci zaútočit na člověka.

Pokud se chcete o nemoci dozvědět nějaké informace, je dobré se podívat na stránky institucí českých i světových, kde najdete aktuální informace o viru, výskytu a prevenci. Odkazy na stránky najdete na konci stránky v doplňujících odkazech.

Co doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO)
(Zdroj: SZU)

 • pravidelně si umývejte ruce
 • při kašli a kýchání si zakryjte ústa a nos
 • pečlivě pečte maso a vejce
 • vyvarujte se úzkého kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání

Jak se proti nákaze COVID-19 preventivě chránit?

(Zdroj: MZČR)

Důležité je postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:

 • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
 • dodržovat základní hygienická pravidla
 • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
 • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
 • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
 • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Doplněno 8.3.2020:

Jedna dobrá zpráva: český distributor licencí  k odborným vědeckým informacím oznamuje, že vydavatelé světových odborných časopisů uvolňují bezplatný přístup ke všem relevantním článkům o koronaviru, jinak přístupným jen pro předplatitele, více na stránkách Albertina icome Praha s.r.o.

Zdroj: Hoax.cz


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.