V souvislosti s výročím revoluce se začíná opět šířit fotografie, která má znázorňovat obchody plné zboží z doby socialistického řízení státu. Šíří ji například Tibor Jakubek (momentálně cca 1500 sdílení) nebo stránka „Socializmus versus kapitalizmus“ (přes 300 sdílení).

Problém ovšem je, že se jedná o fotografii z kapitalistického Holandska. Byla pořízena v roce 1961 ve městě Boskoop. V roce 2012 byla přiložena jako ilustrační fotografie k článku na nizozemské Wikipedii. Původně ji na Flickr nahrál (2. února 2012) Národní archív. A protože fotografie z Wikipedie mají licenci Creative Commons (šíření za určitý podmínek dovoleno), fotografie se doslova rozletěla do světa. A také k nám do Čech a na Slovensko. Ale s Československem, ani se socialismem nemá nic společného.

Byla by lež tvrdit, že za socialismu bylo všeho nedostatek. Je však pravdou, že zvláště v 80. letech stoupala poptávka lidí prakticky po čemkoliv, na což socialistické hospodářství nebylo schopno zareagovat. Obvyklá odpověď prodávajících byla: „Nemáme.”

Občas plné obchody za socialismu:

Fronty za socialismu:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.