Osama Abdul Mohsen je člověk, který v několika posledních dnech obletěl nejen české sociální sítě. Před úprkem z války zmítané Sýrie fotbalový trenér, nyní podle některých terorista. Zkusme se na případ podívat blíže.

Osama Abdul Mohsen se poprvé proslavil jako muž, který prchá s dítětem přes Maďarsko, a kterému maďarská novinářka na videu údajně podrazila nohy (o tom probíhá na sociálních sítí řada dohadů). Dostal se se synem až do Španělska, kde mu nabídla práci a ubytování fotbalová škola. Na příběhu se však začaly objevovat otazníky.

Po internetu se začaly šířit obrázky z Osamova Facebooku, které mají dokazovat jeho spojení s teroristickou organizací An-Nusra nebo se syrskými náboženskými extrémisty obecně.

Hlavním důkazem má být vlajka v úvodní fotce, kterou mnozí označují za vlajku hnutí An-Nusra. Jedná se však o Šahádu, pod kterou je Osamovo jméno. Je to klasické vyznání muslimské víry. O symbol teroristické skupiny tedy nejde. Vlajka hnutí An-Nusra vypadá jinak.

Dalším důkazem o jeho propojení s terorismem má být jeden z facebookových příspěvků syrského fotbalového trenéra, ve kterém ty, jež bojují proti syrskému režimu, nazývá „mudžahedíny“. Nejedná se ale označení pro teroristy nebo náboženské extrémisty, v Sýrii se toto označení používá pro všechny sunnitské frakce, které bojují proti vládě.

V telefonickém rozhovoru pro list The New York Times dále Osama popírá účast na fotbalovém násilí v roce 2004, které vypuklo mezi fanoušky jeho klubu a fanoušky kurdskými. Tvrdí, že z klubu odešel před dvěma lety – poté, co se situace v Sýrii stala velmi vážnou. Tvrdí, že demonstroval proti vládě na poklidných demonstracích v roce 2011 a že byl kritikem Asadova režimu.

( Poznámka redakce: O případu jsme vás již dříve informovali v jednom z předchozích článků: Bez kontextu a bez zdrojů: Příběh muže, kterého nakopla kameramanka )

S obviněním přišel pro-vládní syrský novinář Leith Abou Fadel. Ten ale nakonec prohlásil, že nemůže s jistotou říct, zda muž členem An-Nusra je nebo není (přestože dříve tvrdil, že členem je).

Mezi dalšími, kteří tyto „důkazy“ šířili, je konzervativní kanadský komentátor Ezra Levant, který dokonce hrdě prohlašoval, že vlajku na facebookovém profilu Osamy poznává jako vlajku An-Nusra. Není to ale poprvé, co se mýlil.

Z facebookového profilu Osama Abdul Mohsen nejde vyčíst nic o jeho napojení na jakoukoli teroristickou organizaci, proto považujeme tato tvrzení za hoax.

Publikováni na webu Hate Free Culture


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.