Hojně se šíří článek dezinformačního webu CZ24 News, který tvrdí, že Švýcarsko prý odmítlo očkování coby nebezpečné. Samozřejmě se má jednat o očkování proti nemoci COVID-19.

Ve skutečnosti je to přesně naopak. Vakcínou proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech už se může očkovat i ve Švýcarsku. Místní regulační orgán Swissmedic nasazení přípravku povolil ve standardním schvalovacím řízení a uvedl, že plnohodnotný souhlas s použitím udělil jako první na světě.

Jako první byla očkovaná devadesátiletá žena už ve středu 23. prosince, když alpský národ zahájil očkovací program proti viru Covid-19. Švýcarsku bylo dodáno prvních 107 000 dávek.

Podobný nesmysl koluje i o Bavorsku. I zde samozřejmě očkování pokračuje (1, 2). Šíří se například i tato “grafika”

Samozřejmě se jedná o lži. Maďarsko začalo očkovat dokonce o den dříve. Stejně tak očkuje Slovinsko. Ve Velké Británii probíhá očkování už několik týdnů podle plánu. Stejná situace je samozřejmě i v Portugalsku a Španělsku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.