Dezinformační web Badatel přinesl zprávu, že prý WHO organizace tajně změnila definici kolektivní imunity. Článek přebral z webu Summit News. Je to ale skutečně pravda? Tak na to se dnes podíváme.

Články odkazují na dvě stránky. Archivovanou verzi webu WHO s informacemi o covidu-19 z 6. června 2020 a současnou verzi webu WHO s informacemi o covidu-19. V obou případech je patrné, že WHO nijak nezměnila definici kolektivní imunity. V obou případech je jasně uvedené, že “‘Herd immunity’, also known as ‘population immunity’, is the indirect protection from an infectious disease that happens when a population is immune either through vaccination or immunity developed through previous infection.”

Překlad: Kolektivní imunita je nepřímá ochrana před infekčním onemocněním, ke které dochází, když je populace imunní z důvodu proočkování nebo byla promořena infekcí. 

A tedy jsou obě možnosti stále platné. Rozdíl nastává v tom, že vzhledem k malému množství dat v létě neměla WHO ještě vyhraněný postoj k imunizaci formou „promoření“. Zatímco dnes již tato data máme a víme tak, že cesta promoření by s sebou nesla mnoho obětí a zbytečných úmrtí, včetně rizika pádu zdravotního systému. A přesně proto v aktuální verzi webu WHO uvádí, že v případě onemocnění covidem-19 vnímají jako správnou cestu docílení kolektivní imunity skrze očkování a nikoliv „promořením“.

Důležité je si uvědomit, že článek na webu badatel(.)net nehovoří o tom, že se jedná o stanovisko WHO k současné pandemii, ale celou věc předkládá jako „změnu obecné terminologie a konsenzu platného po desetiletí“. To je nepravda. Tato změna se týká pouze přístupu ke covidu-19. Obecná definice kolektivní imunity změněna nebyla. Více informací můžete nalézt zde v podcastu WHO z 28. srpna 2020 a především pak v tomto segmentu, ve kterém zazní přesné vysvětlení.

Článek vyšel původně jako facebookový příspěvek


author

Podpořte Iluminátora na Patreonu: https://www.patreon.com/iluminatorCZ Za projektem stojí Antonín Šlajch. Na streamech přednáší o kritickém myšlení a odhaluje hoaxy a dezinformace.