Na sociální síti Facebook neznámý „vtipálek“ vytvořil stránku „Mešitu v Bzí nechceme“. Stránka sdílela fotografii letáku, který informoval o údajné stavbě mešity v obci Bzí u Železného Brodu. Facebook pak fotku odstranil. Fotka falešného letáčku se však šíří v nejrůznějších skupinách.

„Na facebooku koluje stránka “Mešitu v Bzí nechceme”. Stránku i plakát vytvořil nějaký vtipálek a informace nejsou pravdivé! Zůstaňte prosím v klidu a přestaňte panikařit,“ píše městské část Bzí na svých stránkách. To nám potvrdila i předsedkyně osadního výboru Lucie Chvalinová. Obec Bzí je součástí města Železný Brod a spravuje jí osadní výbor.

Nakonec se ukázalo, že celá stránka byla experimentem několika studentů Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou. „Našim původním záměrem bylo vyzkoušet, jak Facebook kontroluje falešné zprávy a jak si je jejich čtenáři ověřují. Zpráva se nám zdála natolik absurdní a neuvěřitelná, že jsme ji považovali za neškodnou. Bohužel se zdá, že se zprvu nevinný experiment vymkl kontrole.Výstupem celého našeho snažení by měl být web věnovaný boji proti falešným zprávám, kterých je internet v dnešní době plný. Tato stránka vznikla jako studentský experiment věnovaný tématu Fake news a jejich šíření. Nic co se na této stránce objevilo není pravda. Tímto se omlouváme všem, které jsme uvedli v omyl, především pak představitelům obce Bzí,” objevilo se na stránce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.