Dezinformační web Aeronet Marka Pešla ve svém nedávném článku srovnává údajnou milionovou demonstraci proti koronavirovým opatřením v Berlíně s jinými demonstracemi. Konkrétně s loňskou v Praze na Letné a s demonstracemi v Bělorusku. Tvrdí také, že média udávají 20 000 lidí na demonstraci v Berlíně.

Toto v prvé řadě není pravda. Média informují o 38 000 účastnících. A to jak zahraniční, tak mainstreamová česká, tak například Parlamentní listy. Jde však na základě fotek porovnávat tři demonstrace?

Samozřejmě nelze. Z fotek, které mají dokazovat údajnou „milionovou demonstraci” v Berlíně není zřejmé, jak lidé na sobě byli nahuštěni. Respektive na fotce je vidět, že některé oblasti Grosser Stern Platz jsou prázdné.

Nyní porovnejme koncentraci lidí s Love Parade 2003, kde bylo odhadováno 200 tisíc lidí:

Bližší pohled na to jak náměstí bylo zaplněné:

Jak jsou reálně zaplněné ulice okolo z tohoto pohledu nejde poznat. Jak tyto ulice byly zaplněné paradoxně může dokázat video známého dezinformátora Zdeňka Chytry, který byl na místě. Z videa je zřejmé, že lidé spíše na místě piknikují a znovu paradoxně vcelku chvályhodně dodržují rozestupy.

K určení správného počtu účastníků by byly třeba dva údaje. Za prvné rozloha zaplněného prostoru a pak hlavně i počet účastníků na metru čtverečném. Je totiž rozdíl, zda na metr čtverečný si stoupne šest lidí anebo jeden.

Demonstraci provázely násilnosti.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.