Dezinformační server Sputnik zveřejnil 17. října zprávu, která se týká letounu Boeing 737 MAX. Tento typ letounu je zakázáno používat na celém světě kvůli dvěma nehodám z konce října 2018 a března 2019, které byly způsobeny vadou letadla. Regulační úřady jednotlivých států nyní přezkoumávají, zda jsou úpravy na letadle důkladné a letoun je bezpečné používat. Mezi nejvýznamnějšími regulátory jsou americká FAA a evropská EASA, kteří v mohou povolit provoz letadla na amerických respektive evropských letištích.

Sputnik píše: ‘Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) označila Boeing 737 MAX za letoun, který je bezpečný pro používání. V pátek informovala, že je možné vrátit tato letadla zpět do provozu před koncem roku 2020.’
Toto není pravda, EASA žádné takové prohlášení nedala. V oficiálních zprávách na webu najdeme jen to, že poslední zpráva o Boeingu 737 MAX je z 11. září, kdy EASA dokončila testy a letové zkoušky letadla ve Vancouveru v Kanadě.


Sputnik pokračuje ‘Výkonný ředitel organizace Patrick Ky prohlásil pro Blooberg, že je spokojený se změnami, které Boeing na letadle 737 MAX provedl. Dále uvedl, že testovací lety vykonané v září budou odražené v závěrečném dokumentu, jenž bude zohledňovat všechny letové vlastnosti stroje. Jeho publikace se očekává během příštího měsíce.
Ky dále uvedl, že po publikaci dokumentu bude následovat čtyřtýdenní období pro možnost vyjádření zainteresovaných stran.
„Naše analýza ukazuje, že je to bezpečné, a úroveň dosažené bezpečnosti je pro nás dostatečně vysoká,“ uvedl činitel EASA. „Co jsme diskutovali s Boeingem, je, že s třetím senzorem bude úroveň bezpečnosti ještě větší,“ dodal k jednání o dalším zvyšování bezpečnosti provozu stroje.’


Při přečtení těchto řádek se ukazuje, že je titulek a první část článku nepravdivá. EASA žádnou ‘zelenou’ používání Boeingu 737 MAX nedala, teprve pracuje na závěrečné zprávě a následně bude připomínkována 4 týdny. Přesto Sputnik tvrdí, že EASA označila letadlo za bezpečné pro používání.


wpseo_editor