V souvislosti s požárem Notre Dame se šíří i další hoaxy. Například daňový poradce Aleš Chovanec šíří hoax o uřezávání hlav sochách z katedrály Notre Dame.

Text hoaxu:

„Může mi někdo vysvětlit PROČ MAJÍ VŠECHNY KOVOVÉ SOCHY SVĚTCŮ vynesené před požárem z NOTRE – DAME za účelem jejich rekonstrukce a ošetření na hrubo rozbrušovačkou UŘÍZNUTÉ HLAVY?

Řekněte, že to nemá žádnou souvislost s ISLÁMSKÝM PŘÍKAZEM ničit sochy, obrazy a všechno neislámské, nic společného s islámskou tradicí řezat hlavy.

Asi nějaký nový francouzský způsob RESTAUROVÁNÍ SOCH, že.“

(Konec citace)

Hoaxem není samotný fakt, že sochy z Notre Dame mají uříznutou hlavu. Problém je interpretace toho, proč se tak stalo. Už v obrázku se můžeme dozvědět, že sochy byly přemístěny před požárem kvůli rekonstrukci chrámu. Jak píše NewYork Times, sochy byly přesunuty den před požárem. Způsob restaurování soch tedy vůbec nesouvisí s požárem.

Jak dokazují fotografie, sochy byly rozřezány kvůli transportu tak, aby mohly být zavěšeny na jeřáby. Sochy restauruje architekt Patrick Palem v laboratořích poblíž Bordeaux.

KONSPIRAČNÍ MATEMATIKA

Možná jste v souvislosti s požárem Notre Dame v Paříži zaznamenali poplašné zprávy o sériích útoků na křesťanské kostely ve Francii. Nejčastěji bylo zmiňováno číslo 1063 útoků v roce 2018. Obvykle to bylo doplněno různými komentáři ve smyslu „to nemůže být náhoda“ a „mrk, mrk, však vy víte, koho myslím…“

Tak se na to podívejme trochu zblízka. To číslo 1063 samo o sobě vymyšlené není a pochází z oficiálních vládních zdrojů (jakkoli policie udává vzhledem k odlišné metodice počítání 877 případů, a ministerstvo vnitra 700 případů). V tom jsou zahrnuty jakékoli akty vandalismu vůči kostelům, kaplím nebo hřbitovům, ať už památkově chráněným, nebo ne. Typicky třeba grafitti, když někdo na zeď kostela nastříká 666, svastiku, nebo podobné věci (proto má policie a min. vnitra nižší čísla – neeviduje ty úplně bagatelní činy – naopak ty závažné jmenovitě eviduje na svém webu Observatoire du Patrimoine Religieux). Samozřejmě, že je každý takový útok špatný a zavrženíhodný, jenže když se řekne (A), tak by se mělo říci také (B).

Tentýž zdroj eviduje i útoky proti mešitám. Těch bylo za stejné období 100. A teď pojďme počítat – kostelů je ve Francii 48.000. Mešit je ve Francii 2.200. Ta matematika je pak úplně jednoduchá:

Mešita má ve Francii statisticky více než dvojnásobnou šanci, stát se terčem vandalského útoku, než křesťanský kostel. Takže: To nemůže být náhoda. Mrk, mrk, však vy víte, koho myslím…

Zdroj: Petr Vins


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.