Na sociální síti Facebook se začal šířit velmi nadhodnocený odhad účastníků sobotních protestů proti opatřením, které se snaží zmírnit šíření koronaviru SARS-CoV-2 a tedy i zmírnit počet lidí nemocných COVIDem-19. „Sobotný (1.8.2020) protest proti opatreniam v Berlíne. Zúčastnilo sa ho 1 300 000 – 1 500 000 ľudí,“ píše v hoaxu Marcela Hoffmannová. Status má přes 2 000 sdílení.

Je pravdou, že v sobotu tisíce lidí vyšly do ulic v německém hlavním městě, aby vyjádřily svou nespokojenost s opatřeními kvůli koronaviru. Hovoří o tom, že nošení roušek je narušením jejich práv a svobody. Informoval o tom server BBC. Odhady se však pohybují od 15 000 účastníků do 20 000 účastníků.

Marcela Hoffmannová do statusu zamíchala i fotografie, které nepochází ze sobotního protestu. Například z protestů Black Lives Matter. V albu tedy můžete zahlédnou fotografie z německého Kölnu, Hamburku i Berlína, ale všechny tyto fotografie pochází z 6.6.2020 a nemají s protestem proti opatřením nic společného. Zamíchána byla i fotografie ze Street Parade v Curychu z loňského roku.

Mimochodem. Například tato fotografie z protestů proti opatřením pochází. Na fotografii jsou demonstranti, kteří drží vlajku Německého císařství, která je často zneužívána neonacisty.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.