Sociálními sítěmi se šíří další smyšlený příběh. Tentokrát o údajném úhynu kuřat na Karvinsku z pera (tedy spíše klávesnice) Jozefa Horáka. Pan Jozef Horák stojí za velmi bizarní ezoterickou stránkou Triangulum a tentokrát si vymyslel příhodu z Karvinska.

Text hoaxu:
„Dobrý den, poměrně pravidelně čtu Váš web, snažím se porovnávat Vaše informace s realitou, kterou vidím kolem sebe. Některé věci se zdají být tak neskutečné ( týrání dětí v tunelech, mimozemšťané apod.), že jim lze uvěřit jen těžko, ačkoliv jsem čím dál tím víc přesvědčen, že to nakonec bude také všechno bohužel pravda. Některé věci jsou však naopak až neuvěřitelně skutečné ( Corona fake, očkování, 5G). Proto vlastně ani nepíšu. Nikdy nic nekomentuji, ale i komentáře čtu. Chci se pouze podělit o příběh, který se stal před dvěma dny mému známému z jedné obce na Karvinsku. Nalíhl jsem mu asi 15 čistokrevných kuřat z naprosto zdravého chovu… kuřata si odvezl a týden se o ně doma pečlivě staral…topí jim v obytných prostorech domu, svítí, krmí tradičně i směsí. Ve čtvrtek došlo před jeho očima k náhlému úhynu všech kuřat, a to během pár minut… Kuřata,do té doby naprosto spokojená, začala vyděšeně pískat, lapat po vzduchu a jakoby poskakovat… Poskakovala tak, že se zdálo jakoby stála na rozpálených kamnech… Což je samozřejmě nesmysl, byla na stole ve velké papírové krabici a svítí se jim lampou shora… Do 5ti minut byla všechna bez známek života… Nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal a ani známý nic podobného nezažil. Celý život se živil jako zootechnik, nepředpokládám tedy z jeho strany nějakou fatální chybu. Stejně tak vylučuji nějakou genetickou poruchu v chovu. Přikláním se tedy k pokusům s vysílači 5.gen. Odpovídá to přesně prohlášení Technické univerzity Ostrava, že od poloviny roku 2Q2Q budou spouštět tyto vysílače. Omlouvám se, jestli je to nezajímavá informace, ale tak nějak jsem považoval za potřebné se o to podělit. Zdravím a děkuji.
Podpis je irelevantní, ale redakci znám….. Nikdo nemusí dělat ani žádnou pitvu. Jsou to jasné příznaky 5 G systému, kdy padají mrtví ptáci z nebe na zem. Maličká nově vylíhlá kuřátka jsou velmi citlivá stvoření, a proto se jim stalo to co se jim stalo. Malé organismy jsou na slabé mikrovlné záření velmi citlivé. Člověk snese o trochu více….. Otázka je jak dlouho….. Možná to je ukázka toho, co se stane s lidmi, když se proti 5G systému nepostaví čelem…..“

Už samotný fakt, že nikdo nemusí dělat pitvu a přesně ví, co stojí za údajným úhynem zvířat, svědčí o nesmyslu. Pokud by někde došlo k opravdu zváštnímu úhynu zvířat, tak chovatel má povinnost kontaktovat veterinární správu, aby provedla pitva. Důvodem je, aby se zabránilo šíření nějaké potencionální nákazy. Hromadné úhyny zvířat od 5 kusů víš se mají hlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

Dalším faktem je, že na Karvinsku se žádná 5G síť nenachází. 5G sítí bude pokryta společností O2 část Prahy a centrum Kolína. Vodafone má 5G postupně otestovat v Karlových Varech, kde je připravený i komerční provoz, a dále v Ústí nad Labem a Jeseníku. T-Mobile, který letos ohlásil v kampusu Vysoké školy báňské v Ostravě testovací 5G síť, rovněž chystá komerční spuštění, ale podrobnosti nesdělil.

Příběh o padání mrtvých ptáků z nebes kvůli 5G je hoax. 5G vysílání neobsahuje mikrovlnné vlny. Mikrovlny, které má autor na mysli, tzn. ty v mikrovlnce mají frekvenci 2,45 GHz (tj. vlnovou délku 12,24 cm) a jsou velmi přesně vyladěné tak, aby rezonovaly s některými nesymetrickými molekulami, především pak molekulami vody. Magnetron má velmi velký výkon (typicky 500-750W) vzhledem k velikosti ozařovaného prostoru a samotný prostor mikrovlnné trouby má typicky rozměry celých násobků poloviny vlnové délky, čímž pádem vzniká tzv. stojaté vlnění, které v některých oblastech prostoru účinky ještě zesiluje, bohužel v jiných zeslabuje. Proto také mají všechny mikrovlnky otočný talíř, aby se jídlo ohřívalo rovnoměrněji.

Frekvence 5G nejsou ani poblíž tohoto kmitočtu, to už je blíže klasická WiFi (2,4GHz). Pro 5G se v České republice budou používat následující dvě frekvence. Pásmo okolo 700 MHz, pro mobilní pokrytí, zde do nedávna probíhalo televizní vysílání DVB-T takže použitím nižších výkonů vysílačů 5G, které budou řádově desítky wattů, dojde spíše ke snížení intenzity elektromagnetického pole, protože TV vysílání používá řádově tisíce až statisíce wattů. Pokud by tedy byla tvrzení pravda, pak by okolo každého TV vysílače musela být mrtvá zóna o průměru několika desítek kilometrů.

Druhým je pásmo okolo 3,4-3,6 GHz (zde se opět již dávno vysílá, ale zatím z většiny neveřejné služby) pro mobilní i stacionární pokrytí, to jsou frekvence pro pozemní vysílání, pro satelitní vysílání jsou pak ty ostatní, tj. 26GHz, 42GHz a 57-66GHz, opakuji tyto vysoké frekvence jsou určeny pro pokrytí satelity jako je například konstelace Starlink. Pro satelitní TV vysílání se dnes používají především frekvence 10,7-12,75 GHz, ale v plánu je až 30 GHz a přece proti satelitnímu televiznímu vysílání neprotestuje vůbec nikdo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.