Na sociální síti Facebook se začal objevovat hoax, který tvrdí, že společnost Seznam.cz (vč. zpravodajského webu) patří společnosti, kterou vlastní americký finančník maďarského původu George Soros. Nepravdivá tvrzení toho typu se začala objevovat po vypuknutí skandálu ohledně syna premiéra ČR Andreje Babiše.  

„Seznam.cz, Novinky, Stream.cz, byly odkoupeny AMERICKOU firmou Tiger Holding Four( která patří Sorosovi) za 1,7miliardy korun. Proto tak silná propaganda proti Rusku, Babišovi a prezidentovi Zemanovi! Oficiálními vlastníky Czech Media Invest, kam patří i Blesk, jsou dvě offshorové společnosti: holandská Gruenberg Investment B.V. a britská Interscope Limited, které obě vlastní Soros,“ tvrdí (1, 2, 3, 4) text hoaxu.

Informace o spojení společnosti Seznam.cz a.s. a Tiger Holding Four je stará a již dávno neplatná. Počátkem roku 2016 Ivo Lukačovič odkoupil veškeré minoritní podíly zahraničních vlastníků. „Zakladatel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič po patnácti letech znovu plně ovládne svou internetovou firmu. Ta se dohodla na tom, že odkoupí od minoritních akcionářů Tiger Holding Four a Miura International zpět 30procentní podíl. Po patnácti letech tak Seznam.cz přestává mít minoritní zahraniční akcionáře,“ psal článek Hospodářských novin. Že se tyto informace zakládají na pravdě se může každý přesvědčit v Obchodní rejstříku. Podle webu Lupa.cz znovu převzetí podílů stálo Lukačoviče 2,75 mld. Kč.

Co se týká CZECH MEDIA INVEST a.s., informaci o vlastnictví Gruenberg Investment B.V. a britské Interscope Limited přinesly jen dezinformační weby. Kdo je akcionářem se můžete přesvědčit též v obchodním rejstříku.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.