Nedávný senátní kandidát za obvod Teplice Zdeněk Pešek (Trikolóra) zveřejnil odporné komentáře na adresu opozičního politika Alexeje Navalného. Nejprve tvrdil, že „Navalnyj dostal infarkt“. Den později pak zveřejnil, že prý „hrdina Evropské unie a ČT Navalnyj se ožral a ještě zdarma dostal letenku do Berlína.“

Ve skutečnosti byl podle berlínská nemocnice, kam byl převezen, Alexej Navalnyj otráven látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Jde o velkou skupinu látek, ale jejich účinky na organismus jsou dosti podobné. Patří sem například látky, které se používají v zemědělství na hubení hmyzu nebo třeba hlodavců. Dále sem patří látky, které se používají, používaly nebo byly nachystány k použití při vedení chemické války. Jsou to nejnebezpečnější jedy, jako je sarin, soman nebo novičok.

V SSSR fungovala tajná laboratoř na vývoj nezjistitelných jedů, které byly testovány na vězních gulagu. Jejich použití dotáhly komunistické tajné služby téměř k dokonalosti. Kyanidem sprovodily ze světa ukrajinského nacionalistu Stěpana Banderu, špičkou deštníku namočeného v ricinu otrávily bulharského disidenta Georgiho Markova. Tradice nezmizela ani po pádu SSSR. Terčem travičů se v posledních dvaceti letech stali disidenti, zběhové, nepohodlní novináři i představitelé opozice. „Je to jednoduché a je snadné po sobě zamést stopy,“ uvedl pro The New York Times někdejší plukovník KGB Gennadij Gudkov. „Jed může použít naprosto každý,“ dodal.

Zdeněk Pešek byl kandidátem hnutí Trikolóra v doplňovacích volbách do Senátu ve volebním obvodu č. 32 a je ředitelem střední školy. A jak píše Forum24, je velkým obdivovatelem Ruska.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com