Nedávný senátní kandidát za obvod Teplice Zdeněk Pešek (Trikolóra) zveřejnil odporné komentáře na adresu opozičního politika Alexeje Navalného. Nejprve tvrdil, že „Navalnyj dostal infarkt“. Den později pak zveřejnil, že prý „hrdina Evropské unie a ČT Navalnyj se ožral a ještě zdarma dostal letenku do Berlína.“

Ve skutečnosti byl podle berlínská nemocnice, kam byl převezen, Alexej Navalnyj otráven látkou ze skupiny inhibitorů cholinesterázy. Jde o velkou skupinu látek, ale jejich účinky na organismus jsou dosti podobné. Patří sem například látky, které se používají v zemědělství na hubení hmyzu nebo třeba hlodavců. Dále sem patří látky, které se používají, používaly nebo byly nachystány k použití při vedení chemické války. Jsou to nejnebezpečnější jedy, jako je sarin, soman nebo novičok.

V SSSR fungovala tajná laboratoř na vývoj nezjistitelných jedů, které byly testovány na vězních gulagu. Jejich použití dotáhly komunistické tajné služby téměř k dokonalosti. Kyanidem sprovodily ze světa ukrajinského nacionalistu Stěpana Banderu, špičkou deštníku namočeného v ricinu otrávily bulharského disidenta Georgiho Markova. Tradice nezmizela ani po pádu SSSR. Terčem travičů se v posledních dvaceti letech stali disidenti, zběhové, nepohodlní novináři i představitelé opozice. „Je to jednoduché a je snadné po sobě zamést stopy,“ uvedl pro The New York Times někdejší plukovník KGB Gennadij Gudkov. „Jed může použít naprosto každý,“ dodal.

Zdeněk Pešek byl kandidátem hnutí Trikolóra v doplňovacích volbách do Senátu ve volebním obvodu č. 32 a je ředitelem střední školy. A jak píše Forum24, je velkým obdivovatelem Ruska.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.