Přes komunikační platformu Messenger je opět rozesílán hoax o tom, že lidé nemají přijímat žádost o přátelství. Tentokrát od Alexe Ambrosia z Malnate.

Text hoaxu (doslovně):

„Sdel všem tvým kontaktům z messengeru, aby neprijimali nabídku přátelství od Alexe Ambrosia z Malnate. Má nový profil a je na něm fotografie letoviska z Dolomit. Je to hacker a připojil systém k tvému FB účtu. Pokud ho některý z tvých kontaktů přijme, zaútočí i na tebe, ujisti se, aby o něm věděli všichni tvoji přátelé. Krade fotografie a vytváří z nich profily pro nevhodný účel hotline…Preposli ihned dál. Drž prst stisknuty na zprávě, dole se objeví ikona,, přeposlat,,. Klikni na ní a objeví se seznam tvých kontaktů. Klikání na jméno, pošli. Siřte zprávu dál, díky.“

Nejedná se o první případ. Například v roce 2017 se šířila tato zpráva:

„Řekněte všem kontaktům v seznamu messenger, aby nepřijmali žádost o přátelství na jméno Fabrizio Bonomi. Má fotografii se psem. Je to hacker a spojil systém se svým účtem facebook. Pokud některý z vašich přátel, kontaktů přijme, budete také napadeni, takže se ujistěte, že všichni vaši přátelé to vědí. Pokračujte tak, jak jste tuto zprávu dostali. Držte prst na zprávě. V dolní části středu se zobrazí ikona  – dopředu. Klikněte na něj a zobrazí se seznam kontaktů. Klikněte na jméno a pošlete jej všem. Děkuji.“

Náš komentář:

Hoax má dvě roviny. První je, že není opravdu dobré přijímat žádosti o přátelství od profilů, které neznáte, a zvláště pak ne ze zahraničí. Běžně se děje, že falešné profily Vám pak začnou posílat odkazy na viry nebo třeba pornostránky.

Nesmysl však je, že by někdo vás začal napadat skrze profil třetí strany. Popisované nebezpečí je (alespoň zatím) technicky nemožné. Existují sice možnosti, jak napálit nepozorné nebo důvěřivé uživatele, ale určitě ne způsobem popisovaným v tomto hoaxu. Co se fotografií týče, citlivé fotografie je dobré sdílet jen pro přátelé nebo je na Facebook nedávat vůbec. Bohužel na sociálních sítích je obrovské množství lidí, kteří veškeré své fotografie dávají veřejně. Pokud by nějaký „hacker“ chtěl získat něčí fotografie pro nekalé účely, určitě nemusí postupovat takto složitě.

Tento hoax není žádnou novinkou, jen ho občas někdo znovu oživí, případně pozmění jméno a vypustí do světa. A opět se najde dost naivních lidí, kteří bez přemýšlení fámu šíří dál.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.