Aneb není na světě takového nesmyslu, aby ho nakonec někdo nevzal vážně.

Občas se nás někdo zeptá, jakže ty hoaxy vlastně vznikají. Pomineme-li účelové vypuštění lživé zprávy s nějakým konkrétním záměrem, velmi často jde prostě o vtip, který čtenář jako pokus o humor nedokázal dešifrovat, nepochopil ho a jako pravdu ho začal šířit dál. K tomu je nutno připočíst bezmyšlenkovité přebírání zpráv a absenci jakéhokoli prověřování zdrojů, které panuje nejen na českém zpravodajském internetu. Dnes si ukážeme, jak se z vtipu stane holá realita, vzbouzející globální vášně.

Hned zkraje poznamenáme, že samozřejmě víme o neporovnatelných rolích žen a mužů v Saúdské Arábii. A budeme tu demonstrovat jen cestu jednoho konkrétního blábolu napříč internetem, čímž se rozhodně nepouštíme do obhajoby takového stávajícího systému.

Cesta vtipu napříč internetem

Údajný příběh o konferenci vědců ze saúdskoarabského hlavního města Rijádu se byl publikován 7. března na webu Journal of Mourréal. Kolegium vědců mělo přijít s bezprecedentním závěrem, že ženy jsou savci, ne však tak docela lidé a jako takovým by jim měla být přiznána stejná práva jako jiným druhům savců, jako třeba velbloudům či kozám. Toto bylo označováno jako „velký skok vpřed pro ženská práva v SA s tím, že od nynějška budou ženy považovány za členy třídy savců, nikoli věci, jak tomu bylo doposud.“

Jenže je dobré si uvědomit, že Journal of Mourréal je satirickým webem, který bychom mohli obsahově přirovnat například k českému Infobaden News.

Ale popořadě.

Sedmého března tedy vymyšlenou zprávu vypouští do světa parodický Journal of Mourréal.

fr

O den později jí přebírá sesterský anglicky psaný web worldnewsdailyreport.com, načež se šokující novinka šíří jako blesk napříč internetem.

en

O samotné povaze stránek nás informují sami autoři webu: Všechny postavy objevující se v článcích této webové stránky – i ty, založené na skutečných postavách – jsou zcela fiktivní a jakákoliv podobnost mezi nimi a všemi osobami mrtvými, nebo nemrtvými je pouhým zázrakem.

Jen pro zajímavost podotkněme, že web šíří parodie typu: globální oteplování je vynálezem CIA, homosexualita vedla k vyhynutí Homo Erectus, dvousetkilová žena přežila sexuální napadení stádem kapustňáků, muž strávil 57 let počítáním cihel ve Velké čínské zdi či nacistický nadšenec oplodnil vlastní ženu zmraženými Hitlerovými spermiemi. I jen zběžný pohled na takovou agendu vás tak musí přesvědčit o tom, že tohle vážně není relevantní zpravodajský zdroj.

Tedy – přesvědčil by. Pokud by někdo skutečně své zdroje ověřoval.

České weby přebírají

17. března se zpráva objevuje na českém Sputniku a AC24. O den později jí přebírá FreeGlobe, pak prvopodstata, ceskoaktualne a tak dále.

Saúdští vědci rozhodli že ženy jsou savci

ac

Češi sdílí

Saúdští vědci rozhodli že ženy jsou savci. Bude... Politici a politické strany ČR ODSTUPTE

Svět sdílí

Scientists In Saudi Arabia Promote Women To Mammals

Bez ohledu na šíření je to ale prostě jen vtip, který čtenáři nepochopili

Zpráva se ale šíří globálně a je opakovaně vyvracena. Například 21. března je zařazena jako hoax na ověřující web hoaxorfact.com.

Závěrem

Není tedy od věci tu a tam zapojit svůj vlastní rozum, zapamatovat si manipulátory, propagandisty, demagogy a lživá média a být obezřetný při přijímání informací z těchto zdrojů.


administrator

Tým manipulatori.cz