Přestože se pozornost tvůrců falešných zpráv momentálně zaměřuje především na uprchlíky a muslimy obecně, tu a tam se objevují i ty s romskou tématikou.

V poslední době se na Facebooku se šíří tato fotografie rodiny u vánočního stolu plného jídla. Přestože etnicita není výslovně zmíněna, vcelku jasně se dá odvodit z podpisu údajné rodiny. ( Na případ upozornil web HateFree )

Zdroj: Hatefree
Zdroj: repost z webu Hatefree

Fotku doplňuje následující “ironický” text:

Děkujeme především české vládě a pracujícím spolu/blbcům/občanům za další štědrý rok, bohatý vánoční stůl a zbytku národa do nového roku přejeme z celého srdce ještě více práce.. Doufáme že i vy prožijete svátky u plného stolu..

PS: /to by jeden neřekl kolik toho uveze taxík/ Horvátovi-Chomutov, Teplice, Ostrava, Karlovy Vary

Jedná se však o manipulaci – doplnění zcela lživého kontextu k existující fotografii.

Odůvodnění:

Fotografie pochází z cyklu Hungry Planet amerického fotografa Petera Menzela. Ten navštívil desítky zemí světa a ve svých snímcích dokumentoval rozdílnou životní úroveň. ( viz autorův web )

Snadno tak dohledáme, že na inkriminované fotografii není rodina česká ( romská ), nýbrž australská.

Zdroj: http://menzelphoto.photoshelter.com/
Zdroj: http://menzelphoto.photoshelter.com/

Soubor fotografií byl mnohokrát publikován ve světových i českým médiích, ( např. časopis Time, The Guardian, ABC news, z českých Novinky.cz, G.cz a další ), ale také knižně.

HPCoverIso
Hungry Planet – Peter Menzel

Hoax – další z řady

Svým vyzněním tak tato “zpráva” navazuje na vykreslování Romů jako nepřizpůsobivých lidí, žijících z dávek, na které běžný občan nemá nárok a na úkor běžných pracujících. Nijak tak nevybočuje z podobných “zaručených zpráv” – viz některé starší kousky:


administrator

Tým manipulatori.cz