Podle konspirátorů opatření proti pandemii koronaviru nejsou dílem jen Billa Gatese, ale je to plán i rodiny Rockefellerů. Internetem se šíří následující hoax:

Rockefeller – Lockstep 2010:
Postupně ukončete karanténu, až dojde k dostatečnému odporu obyvatelstva což bude kolem června 2020. Veřejně prohlašujte, že je příliš brzy karanténu skončit, ale že to přesto uděláte. Jakmile se to všechno vrátí do starých kolejí počkejte pár týdnů a pokračujte s přeháněním množství úmrtí, někdy v srpnu – září 2020. Spojte tato úmrtí se všemi ostatními, kdy lidé umírají na jiné, běžné nemoci a to více než jindy, protože měli značně oslabený imunní systém kvůli měsícům izolace. Zveličujte množství úmrtí, aby nebyl odpor proti další karanténě.
Postupně zaveďte další karanténu v říjnu až listopadu 2020, která bude ještě extrémnější navzdory protestům. Protestovat budou ti, kteří už vládě nevěří. Během trvání druhé, ještě větší vlny, opakujte: “Říkali jsme Vám, že bylo příliš brzy vše otevřít. Je to Vaše vina – jistě, potřebovali jste ostříhat vlasy – takže Vaše volnost má následky”. A nadále trvejte na karanténě ještě horšího druhu, zvyšováním pokut za neuposlechnutí. Považujte veškeré cestování za nedůležité. Zaveďte hlídky na cestách i s použitím armády. Zvyšte sledování populace (track & trace/ sledovat a sledovat) s použitím povinných apps na telefony (E-rouška, Covi-Pass).“

Hoax naznačuje jakoby byl připraven plán operace Lockstep (2010) a někdo věděl předem o pandemii koronaviru, včetně toho jak bude probíhat a jaká budou opatření. Dokument údajně vydala Rockefellerova nadace. Samozřejmě je to výmysl.

Jako většina konspiračních teorií je i „Operace Lockstep“ založena na malém zrnku pravdy. V roce 2010 financovala Rockefellerova nadace modelování scénářů, jak by hypotetické nadcházející události mohly ovlivnit vývoj technologií. Tento dokument však neposkytuje žádný druh „manuálu“, jak vyrobit globální pandemii. Spíše předpokládá, jak může být svět zasažen ve čtyřech různých scénářích (včetně globální pandemie).

Když se podíváme na dokument trochu blíže, je zřejmé, že to, co se nazývá „Operace Lockstep“, má velmi málo podobností s pandemií COVID-19, a že velká část textu byla doplněna konspirátory. V originále nic takového neobsahuje.

Neexistuje ani žádný dokument s názvem „Operation Lockstep“. Existuje pouze  „Scénář budoucího technologického a mezinárodního rozvoje“, kterou v roce 2010 vydala Rockefellerova nadace. Skutečná zpráva od Rockefellerovy nadace neplánovala budoucnost, v níž by světoví vůdci vytvořili pandemii k provedení vězeňského státu.

Více o hoaxu i s vysvětlením důvodu, proč byl dokument zpracován, najdete na webu Snopes.com.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.