Řetězovými e-maily se šíří trochu netradiční hoax. Jedná se o upravené karikatury zesnulého kreslíře Vladimíra Renčína. Ten podle řetězových e-mailů měl karikaturovat hnutí Milion chvilek pro demokracii a vtipy rovněž glosují aktivistu Mikuláše Mináře, který je předsedou zmíněného spolku. Rozesílány jsou ovšem upravené kresby. Vladimír Renčín zemřel 4. října 2017, zatímco spolek Milion chvilek pro demokracii vznikl až v 25. února 2018. Na hoax upozornil i publicistický web Hlídací pes.

To, že si s obrázky někdo „pohrál“, lze ověřit i pomocí vyhledávače Google Images. Díky němu lze zjistit, že kresby sice skutečně patří Renčínovi, ale doprovodné citáty už původní nejsou. Například kresbu dvou pánů na návštěvě u truhláře, před kterým leží dřevěné koryto, doplňuje v řetězovém mailu citace: „Děkujeme mistře, hezky jste to stloukl. Konečně si Mikuláš zasedne k erárnímu korytu a budeme mít klid na práci.“ V Renčínově originále však pod kresbou stálo: „Děkujeme mistře, hezky jste to stloukl. Konečně jsme si také pomohli ke korytům.“

Zdroj: Jan Žabka, Hlídací Pes
Zdroj: Jan Žabka, Hlídací Pes
Zdroj: Jan Žabka, Hlídací Pes

Falzifikáty jsou od originálů rozeznatelné také díky použitého fontu písma, Namísto obvyklého Renčínova ručně psaného písma je v nich využitý font Segoe Script Bold. To lze zjistit pomocí nástroje na rozpoznávání fontů MyFonts. Obdobných falešných vtipů je v řetězovém e-mailu celkem čtrnáct. Vedle zmíněného spolku Milion chvilek reagují třeba na možnou kandidaturu generála Petra Pavla na prezidenta nebo na téma svobody a demokracie.

Přestože se zfalšované Renčínovy výtvory jeví jako neškodné vtipy, jde o učebnicové příklady dezinformací. „Někdo vědomě a záměrně falzifikoval obsah, aby zmátl příjemce. Udělal to tak, aby to působilo jako skutečný obsah od skutečného autora. Je to tedy jasná dezinformace. A taky krádež,“ vysvětluje pro Hlídacího Psa Jaroslav Valůch z organizace Transitions, který se dlouhodobě zabývá ověřováním falešných informací.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.