V neděli 31.1.2021 se ve Vídni uskutečnila demonstrace proti koronavirovým opatřením. Podle některých statusů se měla policie přidat k protestům. „Rakúska polícia dala dole prilby a pridala sa k protestujúcim za ľudské práva,“ hlásá například status.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Záběry nic takového nedokazují. Fotografie a záběr ukazuje policisty, kteří uzavírají průvod, na záběrech však není zřejmé, že se přidali k protestu. Naopak, rakouská policie proti agresivním účastníkům tvrdě zasáhla. Policie zaevidovala 850 přestupků a podezření ze spáchání trestných činů. Například jeden z organizátorů byl zatčen poté, co zaútočil na policistu.

Článek původně vyšel na našem novém fact-checkingovém webu Faktické.Info


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.