Je až neuvěřitelné, čemu všemu lidé jsou schopní uvěřit. Více jak 6 tisíc sdílení má momentálně video, na kterém údajně je natočen řidič prezidenta Putina jak couvá s limuzínou rychlostí 230 km/h. Podle hoaxu je standardní dovednost pro řidiče prezidenta.

Text hoaxu:

„PUTINŮV ŘIDIČ KLIMENT JEFREMOVIČ POZADĚNKO (BÝV. ZAKLÁDAJÍCÍ ČLEN MOTORKÁŘSKÉHO KLUBU NOČNÍ VLCI)- MUSÍ UMĚT ODCOUVAT ZÁVODNÍ OKRUH BORŠOV RUČEJ MINIMÁLNĚ VE 230 KM/H (215 VERST/ČAS) RYCHLOSTI SE STŘEDNĚ PANCÉŘOVANOU LIMUZINOU ZIL – PRO PŘÍPAD ÚNIKŮ Z RŮZNÝCH MÍST !! JE TO FASCINUJÍCÍ – NEZKOUŠEJTE TO !!! JE TO OPRAVDU TĚŽKEJ BOREC.“

Hoax se šířil i v češtině:

„PUTINŮV ŘIDIČ Kliment Jefremovič Pozaděnko (býv. zakládající člen motorkářského klubu – Noční vlci) Musí umět odcouvat závodní okruh Boršov Ručej minimálně ve 230 km/h (215 verst/čas) rychlostí se středně pancéřovanou limuzínou Zil – pro případy úniků z různých míst.
Je to fascinující – NEZKOUŠEJTE TO !!!“

Video nahrála obdivovatelka Ruska Milada Lukášová. Pokud se na video podíváte pozorně, je jednoznačné, že nejde o realitu, ale počítačovou hru. Jde tedy o animaci ze hry Forza 4. Sdílející ani nezarazí, že limuzína má na sobě logo Bílého domu. Rovněž nezarazí „množství diváků“ na údajných testech i to, že se „limuzína prohání“ po americkém okruhu Lime Rock Park (nápis hned v úvodu). Sdílejícím nepřijde ani divné jméno údajného řidiče i to, že jakékoliv auto nemůže jet pozadu takovou rychlostí, jednoduše z důvodu, že má jen jeden, maximálně dva rychlostní stupně zpátečky.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com