Je až neuvěřitelné, čemu všemu lidé jsou schopní uvěřit. Více jak 6 tisíc sdílení má momentálně video, na kterém údajně je natočen řidič prezidenta Putina jak couvá s limuzínou rychlostí 230 km/h. Podle hoaxu je standardní dovednost pro řidiče prezidenta.

Text hoaxu:

„PUTINŮV ŘIDIČ KLIMENT JEFREMOVIČ POZADĚNKO (BÝV. ZAKLÁDAJÍCÍ ČLEN MOTORKÁŘSKÉHO KLUBU NOČNÍ VLCI)- MUSÍ UMĚT ODCOUVAT ZÁVODNÍ OKRUH BORŠOV RUČEJ MINIMÁLNĚ VE 230 KM/H (215 VERST/ČAS) RYCHLOSTI SE STŘEDNĚ PANCÉŘOVANOU LIMUZINOU ZIL – PRO PŘÍPAD ÚNIKŮ Z RŮZNÝCH MÍST !! JE TO FASCINUJÍCÍ – NEZKOUŠEJTE TO !!! JE TO OPRAVDU TĚŽKEJ BOREC.“

Hoax se šířil i v češtině:

„PUTINŮV ŘIDIČ Kliment Jefremovič Pozaděnko (býv. zakládající člen motorkářského klubu – Noční vlci) Musí umět odcouvat závodní okruh Boršov Ručej minimálně ve 230 km/h (215 verst/čas) rychlostí se středně pancéřovanou limuzínou Zil – pro případy úniků z různých míst.
Je to fascinující – NEZKOUŠEJTE TO !!!“

Video nahrála obdivovatelka Ruska Milada Lukášová. Pokud se na video podíváte pozorně, je jednoznačné, že nejde o realitu, ale počítačovou hru. Jde tedy o animaci ze hry Forza 4. Sdílející ani nezarazí, že limuzína má na sobě logo Bílého domu. Rovněž nezarazí „množství diváků“ na údajných testech i to, že se „limuzína prohání“ po americkém okruhu Lime Rock Park (nápis hned v úvodu). Sdílejícím nepřijde ani divné jméno údajného řidiče i to, že jakékoliv auto nemůže jet pozadu takovou rychlostí, jednoduše z důvodu, že má jen jeden, maximálně dva rychlostní stupně zpátečky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.