Na Facebooku se šíří video, ve kterém se mají bojovníci ISIS vyjadřovat k aktuálním teroristickým útokům v Paříži. Ve skutečnosti  ale jde o upravenou starší nahrávku. 

Titulky ve videu odkazují na stránku wearehereathome.com, vedoucí k Facebokovému profilu s podtitulem: “JESTLI MILUJEŠ SVOU ZEM ,, KLIKNI A PODPOŘ SEBE A SVŮJ NÁROD,, ČESKÁ REPUBLIKA ZŮSTANE NAŠE A PO NAŠEM. A TO HEZKY ČESKY!”

Je tedy velice pravděpodobné, že toto video bylo upraveno a opatřeno titulky lidmi právě z této inkriminované stránky. Upravenou nahrávku sdílel na sociální síti Facebook mimo jiné známý zpěvák Aleš Brychta.

V příspěvku se píše: JE TO VYHLÁŠENÍ TERORISTICKÉ VÁLKY!
Prohlášení ISIS k útoku na Paříž
Připravte si nervy na to, co uslyšíte! Všem nám skutečně půjde o život!? Bude to potom boj na život a na smrt.

Zdroj: FB Aleše Brychty

Zdroj: FB Aleše Brychty

Na nepravost videa upozornila stránka Hoax.cz. Uvádí, že “Ve skutečnosti toto video bylo zveřejněno už v únoru letošího roku. Bohužel již tenkrát bylo skutečně vyhrožováno obyvatelům Francie.” Toto vyjádření se tedy nevztahuje k pařížským útokům z 13. listopadu a proto upravené video považujeme za falešnou a zkreslenou zprávu.

Původní a nesestříhanou verzi i s komentářem je možné zhlédnout na tomto odkazu. Podle tohoto zdroje byli oba muži identifikováni jako belgičtí bojovníci ISIS.

HOAX.CZ Na FB se začíná šířit a sdílet upravené video které se...


administrator

Tým manipulatori.cz