V souvislosti s nedávnými nepokoji a masovými demonstracemi v USA se objevila řada konspiračních videí a hoaxů. Jeden takový se objevil i 25. června v podobě videa Afroameričanky Ashlee Shae, která na záznamu říká, že všechny příspěvky pro hnutí Black Lives Matter jdou demokratické straně, George Sorosovi a dalším lidem. Hnutí Black Lives Matter vzniklo v roce 2014 jako reakce na stěží pochopitelnou brutalitu policie v USA proti neozbrojeným Afroameričanům, která měla často za následek zbytečnou smrt člena menšiny.

Konkrétně ve videu zazní: ‘Pokud jste Afroameričané a myslíte si, že demokratická strana je pro naši komunitu, tak se mýlíte. Demokratická strana, George Soros a další lidé jsou za hnutím Black Lives Matter, vytvořili jej záměrně pro nás. Jakékoli dary pro BLM neskončí u černošské komunity, ale u demokratické strany a George Sorose, který – pokud to nevíte – je zlý rasista, který hnutí BLM založil a vytvořil válku nenávisti, kterou ženou naše emoce a pocity. Tak si o něm něco zjistěte, pokud mi nevěříte, ale jestliže si myslíte, že demokratická strana je pro nás, tak není. Ja nejsem ani republikánka ale podívejte se do historických knih, protože jsme dřív byli republikány, Ku Klux Klan byl vytvořen demokratickou stranou a donutili nás tuto demokratickou stranu volit. A my to od té doby bůh ví proč děláme. Tak se na to podívejte a nevolte demokratickou stranu.’

Pravidelným čtenářům už je jasno, že když se někdo ohání George Sorosem jako zloduchem v pozadí, tak to asi bude nějaká konspirační teorie. Tak je tomu i nyní, jak prokazuje kontrola faktů z dílny Politifact, Associated Press a nebo Factcheck, která dokazuje, že peníze BLM nekončí u demokratické strany.

Z videa je snad pravdivá jen část o rasistické historii demokratické strany, která stála u zrodu Konfederace a měla přímou vazbu ke Ku Klux Klanu v jeho první fázi po porážce Konfederace v roce 1865. V průběhu dalších 100 let se však mnohé mění a během 60. let 20. století přebírá demokratická strana hlavní slovo v politickém boji za práva menšin v USA. Afroamerická menšina volí demokratickou stranu, protože má v programu podporu chudých Američanů, kam většinově Afroameričané spadají. První prezident USA s afroamerickými kořeny byl Barack Obama a byl zvolen jako kandidát demokratické strany.

Jestliže budeme pátrat, kde takový hoax vznikl, pomůže nám odkaz na serveru Media Matters. Píše se v něm, že se podařilo vystopovat původ těchto lží až na krajně pravicová fóra, kde podobné konspirace (napříkla QAnon) vznikají. Problémem je pokud se takové hoaxy šíří přes významné figury veřejného života, které tyto vymyšlené zprávy propagují do medií. Jak píše Media Matters, takovou osobností je třeba Candace Owens, konzervativní Afroameričanka kritická k BLM a podporovatelka prezidenta Trumpa a nebo Tomi Lahren, komentátorka Fox News.

K tomu, že by peníze z protestů měly končit u George Sorose, neexistuje také žádný důkaz. Paradoxní je, že George Soros je konspirátory obviňován, že naopak protesty Black Lives Matter platí. Toto tvrzení vyvracela například agentura Reuters nebo fact-checkingový web Snopes.com.


Napsal Lubomír Tomeček, doplnil Jan Cemper.