V souvislosti s kauzou ohledně sochy Ivana Stěpanoviče Koněva, se šíří o starostovi Prahy 6 Ondřejovi Kolářovi opravdu ohavný hoax. Dezinformátoři o něm začali tvrdit, že má něco společného s nacistickým kolaborantem Ottem Kolarem. Na něj byl vydán v roce 1945 zatykač. Celé je to samozřejmě nesmysl. Hoax je velice úspěšný například ve skupině Přátelé Ruska v České republice.

Otce starosty Ondřeje Koláře je diplomat Petr Kolář. Ondřej Kolář se narodil v roce 1984, jeho otec, diplomat Petr Kolář v roce 1962. Dezinformátoři ani nezamaskovali, že u karty hledané osoby (zatykače) z roku 1945 je napsáno: „zemřel v Rakousku“. Tedy. Už v době vydání zatykače 25. listopadu 1945 byl mrtvý, případně zemřel krátce poté. To vylučuje, že by byl otcem nebo dědečkem Ondřeje Koláře. V České republice navíc žije 8383 lidí s příjmením Kolář a dalších osm s příjmením Kolar. Celé je to tedy nesmysl a odporný hoax. O to odpornější je, že někdo na Wikipedii založil článek o tomto nacistovi, původně se smyšlenou informací o jeho příbuzenském vztahu s Petrem a Ondřejem Kolářem a s nesmyslný a nepravdivým rokem úmrtí nebo informací, že mu byl prý zakázán pobyt v Československu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com