Několik hodin po tiskové konferenci v Bílém domě, kde prezident USA Donald Trump přijal italského prezidenta Sergio Mattarella, se začaly na Facebooku objevovat rozesmáté reakce na Trumpova údajně pronešená slova.

Při ověřování informací nalezneme článek v bulváru Daily Mail. V něm se píše, že se na twitteru objevil příspěvek, který tvrdí, že tlumočnice italského prezidenta tvářila zaraženě, když slyšela, co Trump povídá. Měl prý nazvat svého italského hosta Mozzarella místo jeho jména Mattarella a prohlásit, že USA a Itálie byli spojenci už od dob antického Říma.

Je to vtipná představa, téměř do satirického pořadu o politice. Z hlediska faktů, je však tweet nepravdivý a stejně tak příspěvky na Facebooku, které z něj vycházejí.

Informaci o nazvání prezidenta Itálie Mozzarellou nepřevzala žádná média, i ten Daily Mail to nepodává jako ověřenou informaci, ale píše, že to někdo napsal na Twitter. Pokud si pustíme video (https://youtu.be/U0vDhqzdBw0) z tiskové konference, tak Trump na ní oslovuje italský protejšek správným jménem.
Co se týče spojenectví USA a Itálie, které trvá už přes 1000 nebo 2000 let, je nutno říct, že Trump použil úplně jiná slova. Konkrétně řekl ‘The United States and Italy are bound together by a shared cultural and political heritage dating back thousands of years to ancient Rome’.
Spojené státy americké a Itálie mají společné pouto kulturního a politického dědictví, které se datuje tisíce let zpět už od dob starověkého Říma.

Přestože tyto dvě konkrétní prohlášení hodnotíme jako HOAX, na samotné tiskové konferenci zazněly z úst prezidenta Trumpa nepravdy, které rozebírá třeba tento článek v angličtině na zpravodajském serveru New York Times.