Dezinformační a nacionalistický server Středoevropan 30. ledna vydal článek s titulkem ‘Předseda Evropského parlamentu: Bránění masové migraci z Afriky je “zradou Evropy”’, ve kterém se píše‘Tajani před svou návštěvou lyžařského střediska v Itálii řekl, že je neakceptovatelné, aby se státy EU odvracely od toho, co se děje ve Středozemním moři.’ Narážel tím hlavně na současnou italskou vládu, která dala migrantům z Afriky stop.

“Když to dělají, zrazují tím evropský projekt a očekávání občanů,” řekl naprosto od reality odtržený Tajani, který nicméně musí dobře znát průzkumy veřejného mínění a fakt, že většina Evropanů migraci odmítá. “Okamžitě schvalte dohodu o povinném přerozdělování (migrantů) odhlasovanou Evropským parlamentem,” měl říct Antonio Tajani, který je předsedou Evropského parlamentu.

Jako zdroj je uveden server AnsaMED a zde už čteme úplně jiný příběh. Antonio Tajani to nikde neříkal, ale údajně napsal na sociální síť Twitter toto nebo minulé pondělí. Když jdeme na Twitter tohoto politika tak zjistíme, že žádný z příspěvků z 21. ledna ani 28. ledna nezapadá do požadovaného rámce. 28. ledna dokonce ani žádný tweet nenapsal. Nepomůže nám dokonce ani vyhledávač smazaných tweetů. Odkud je tedy tento tajemný tweet nebo prohlášení není jasné. Tím víc absurdně působí informace, že Tajani měl toto prohlásit před odjezdem na lyžování.

Velmi pravděpodobně jde o fragmenty několika různých tweetů s neznámým časovým rozestupem. Tajani opakovaně vyzývá ke schválení solidárního rozdělování uprchlíků v rámci zemí EU.

Nakonec je potřeba říci, že informace o údajných průzkumech veřejného mínění jsou vylhané.  Evropané se na migraci dívají pozitivně, jak dokazuje tento článek z dílny PEW Research. Podobné závěry přináší server The Economist, který říká, že Evropané vnímají migranty pozitivně a negativní reakce jsou znatelné výhradně u zemí s nízkým zastoupením imigrantů.


wpseo_editor