Českou republikou se šíří starý hoax. Sdílela ho například Soňa Kalmová, od které hoax sdílelo již 24 tisíc lidí. Jak již bylo napsáno, jedná se o nepravdivou informaci. Za příjem hovoru se neplatí. Nedoporučuje se však na případná prozvánění ze zahraničí volat zpět.

Text hoaxu:

„(Jedině novou sim-kartu a tím i změnu čísla, a kdoví, možná by pokračovali v zasílá

Je to možné???)

Pozor – zavolá Tě číslo z Maďarska  *3 618 147 848*, zvedneš to,

nikdo se nepřihlásí a jen jakoby se přerušila linka.V následujícím měsíci Ti přijde faktura za to, že sis objednal SMS službu ve výši 50-100 Eur.

Toto číslo nezanechá žádnou stopu, jen faktury Ti budou přicházet,nebudeš se toho umět zbavit, ani se to nedá zrušit, ani vypátrat.“

(Konec citace)

Jak je to ve skutečnosti?

Verze varování kolovala od roku 2012 v Maďarsku, ale až koncem roku 2018 byla zaznamenána slovenská verze.

Z uvedeného čísla mohla být opravdu prováděna obtěžující volání, například otravná prozvánění, kdy si marketingové společnosti ověřují funkčnost čísla nebo mohlo jít o skutečný telefonní marking nabízející nějaké zboží.

Text zprávy je pravděpodobně další zkomolené varování. Pouhým příjmem hovoru by nemělo dojít k navýšení plateb. Ovšem platí jedna zásada:

Volat zpátky na prozvánějící čísla se nedoporučuje!

Hrozí nebezpečí, že číslo může být draze zpoplatněné.

Zdroj: Hoax.cz


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com