Marek Kočí, na svém profilu na sociální síti Facebook, sdílí fotografii, na niž jsou lidé, kteří demonstrují proti islamizaci pod vlajkami extremistické ĹSNS a slovenští policisté, kteří mají sundané přilby. „Policisté sundali přilby a připojili se k demonstraci proti islamizaci pod záštitou vlastenecké strany. Je potřeba si uvědomit že i policisté mají rodiny a strach o budoucnost svých dětí,“ píše se v hoaxu. Nesmysl má několik tisíc sdílení.

Tento hoax je sdílený poměrně a objevuje se i v zahraničí. Fotografie pochází z demonstrace konané 12. září 2015 v Bratislavě. Účastnilo se ji několik stovek lidí. Jak ukazuje videozáznam, policisté s demonstrací vůbec nijak nesympatizují. Demonstraci uzavírají ze všech tří stran, aby se demonstranti nemohli odchýlit od plánované trasy. Protože bylo horké počasí, velitel zásahu policistům povolil sundat přilby.

Druhou demonstraci, v červnu 2015, doprovázelo velmi velké množství policistů. Někteří evidentně měli již preventivně vytasené teleskopické obušky.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com