I Itálii momentálně sužuje narůstající počet nakažených. V některých městech je tak zaveden zákaz vycházení v nočních hodinách. Bary a restaurace musí zavřít v šest večer. Na sociální síti Facebook se momentálně šíří, že lidé prý o víkendu „po vyhlášení dalšího “lockdownu” vyšli v Itálii do ulic na protest proti nařízením.“ Policie prý odmítla zakročit a přidala se k demonstrantům. Má to dokazovat video.

Jenže jiné záběry ukazují přesný opak. Italská policie nakonec proti demonstrujícím tvrdě zasáhla. Při nočních potyčkách v Římě ale před tím utrpěli nejméně dva policisté zranění a nejméně deset demonstrantů bylo zadrženo. Nepovoleného protestu, který podle DPA svolala neofašistická strana Forza Nuova (Nová síla), se podle italských médií zúčastnily stovky lidí. Například La Reppublica píše o pěti zatčených, noviny Il Messanggero píší o osmi zatčených.

„V Římě svolali demonstraci hardcore neofašisti z Forza Nuova, sešlo se jich cca 200, policie proti nim docela tvrdě zasáhla a několik jich i zatkla. Video je zavádějící, protože zachycuje nějaký okamžik, kdy policisté jen prochází davem a vydává ho za něco zcela opačného,“ líčí situaci Vít Kučík z organizace Čeští elfové, který dlouhodobě žije v Itálii.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.