Profilů, které šíří na Facebooku dezinformace, je mnoho. Jedním z nich je Daniel Novák. Ten šíří například fámu, že v pátek 18. prosince se v Paříží konala masová demonstrace proti „likvidačnímu covidismu“. A média samozřejmě o tom neinformují.

Důvodem je, že se žádná taková demonstrace nekonala. Fotografie, která to má dokazovat, ve skutečnosti pochází z roku 2018, když Francouzi oslavovali titul mistra světa ve fotbale pro svou zemi.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.