Už téměř tisíc sdílení má fotografie, na niž je vyfocena ulice v Paříži plná nepořádku. Stránka Nejhorší.cz to přikládá migrantům. „Paříž ve stopách přistěhovalectví (zdroj: Le Monde). Stále více a více okresů v Paříži jsou poseté, stejně jako části břehů řeky Seiny, kde se usadili migranti,“ píše se v hoaxu.

Není přitom těžké zjistit, odkud fotografie skutečně pochází. Po krátkém hledání šlo zjistit, že fotografie pochází z června 2016 a zachycuje řádění irských fanoušku na Mistrovství Evropy ve fotbale v Paříži.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.