Ve FB skupině Skupina svobodných občanů ČR se před několika dny objevily fotografie, na které je zachycen bývalý prezident České republiky Václav Havel. Na první mu s chůzí pomáhá manželka Dagmar a opírá se o hůl. Na druhé fotografii jde sice sám, ale je zjevně unavený a ve špatné kondici. Nechutný příspěvek má v současnosti 1700 sdílení.

Jak je tedy možné, že prezident Miloš Zeman je kritizován kvůli špatnému zdravotnímu stavu a přitom Václav Havel na tom nebyl o moc líp?

Odpověď na tuto otázku nám zodpoví zjištění, že Havlovy fotografie jsou z roku 2011, tedy několik měsíců před jeho smrtí. Prezident Havel zemřel v prosinci téhož roku.


První se objevuje v článku deníku Blesk v dubnu 2011. Druhá fotografie je z léta 2011 a je opět z Blesku s popiskem, že Václav Havel trávil na Hrádečku téměř celé léto. Nyní už je tedy jasné, že v době pořízení těchto fotografií nebyl Václav Havel už celé roky v prezidentském úřadu, který opustil 2. února 2003. Nápomocné nám může být také video z roku 2005, kde Havel provází filmaře po své chatě na Hrádečku, chodí po schodech, zvedá se ze židle a tak dále. I několik let po odchodu z funkce byl tedy Havel prokazatelně v lepší kondici než je prezident Zeman v současnosti.


Naším úkolem není posuzovat zdravotní stav Miloše Zemana a vyjadřovat se k tomu, zda jeho zdravotní stav stačí na výkon funkce prezidenta. Faktem ovšem je, že zastává nejvyšší ústavní funkci, která vyžaduje odpovídající a fyzické a duševní zdraví pro zodpovědné zvládání všech nutných povinností a výzev. Zdraví Miloše Zemana a únava z náročného programu byla několikrát příčinou mezinárodního trapasu, třeba pozdní příchod na focení na summitu NATO v létě 2018 a nebo o rok dříve při focení v Číně na setkání o projektu Hedvábné cesty. O jeho zdravotním stavu toho bylo v minulosti napsáno dost. Ústřední vojenská nemocnice zveřejnila i lékařskou zprávu.