HOAX: Pana prezidenta Zemana stále napadají pro jeho zdravotní stav, jeho chůzi. Tohle bylo ale OK

Ve FB skupině Skupina svobodných občanů ČR se před několika dny objevily fotografie, na které je zachycen bývalý prezident České republiky Václav Havel. Na první mu s chůzí pomáhá manželka Dagmar a opírá se o hůl. Na druhé fotografii jde sice sám, ale je zjevně unavený a ve špatné kondici. Nechutný příspěvek má v současnosti 1700 sdílení.

Jak je tedy možné, že prezident Miloš Zeman je kritizován kvůli špatnému zdravotnímu stavu a přitom Václav Havel na tom nebyl o moc líp?

Odpověď na tuto otázku nám zodpoví zjištění, že Havlovy fotografie jsou z roku 2011, tedy několik měsíců před jeho smrtí. Prezident Havel zemřel v prosinci téhož roku.


První se objevuje v článku deníku Blesk v dubnu 2011. Druhá fotografie je z léta 2011 a je opět z Blesku s popiskem, že Václav Havel trávil na Hrádečku téměř celé léto. Nyní už je tedy jasné, že v době pořízení těchto fotografií nebyl Václav Havel už celé roky v prezidentském úřadu, který opustil 2. února 2003. Nápomocné nám může být také video z roku 2005, kde Havel provází filmaře po své chatě na Hrádečku, chodí po schodech, zvedá se ze židle a tak dále. I několik let po odchodu z funkce byl tedy Havel prokazatelně v lepší kondici než je prezident Zeman v současnosti.


Naším úkolem není posuzovat zdravotní stav Miloše Zemana a vyjadřovat se k tomu, zda jeho zdravotní stav stačí na výkon funkce prezidenta. Faktem ovšem je, že zastává nejvyšší ústavní funkci, která vyžaduje odpovídající a fyzické a duševní zdraví pro zodpovědné zvládání všech nutných povinností a výzev. Zdraví Miloše Zemana a únava z náročného programu byla několikrát příčinou mezinárodního trapasu, třeba pozdní příchod na focení na summitu NATO v létě 2018 a nebo o rok dříve při focení v Číně na setkání o projektu Hedvábné cesty. O jeho zdravotním stavu toho bylo v minulosti napsáno dost. Ústřední vojenská nemocnice zveřejnila i lékařskou zprávu.