Internetem se šíří vymyšlená zpráva o tom, že prý od 1.8. budou opět povinné roušky. Podle clickbaitového webu Funrich.cz prý i ve venkovních prostorách. Ve skutečnosti se jedná o vymyšlenou zprávu.

Pokud by taková informace byla pravdivá, jistě s ní přijdou i seriózní zpravodajské weby. Jediné, co se dočteme v seriózních denících je, že epidemiolog Rastislav Maďar o povinném nošení roušek na veřejnosti uvažuje od října, ale s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem ještě věc neřešil.

Web Funrich.cz je na první pohled nedůvěryhodný web. Na úvodní stránce jsou články z 10.3.2019. Vymyšlená informace nepřekvapivě také neobsahuje žádný zdroj tvrzení. Web je za to plný reklamního prostoru, který tvoří zdroj příjmů. Web je zaregistrován na Petra Prachaře z Prahy. Petr Prachař je majitelem i jiných podivných domén.

Uvedený web je typickým příkladem tzv. „clickbaitového“ webu. Clickbait většinou poutavý titulek, který nutí čtenáře na něj kliknout. Může se jednat o titulek který má pouze lidi nalákat a po prokliknutí se sice návštěvník většinou nic, co bylo slíbené v titulku, nedozví, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že web ihned opustil. V takovém případě většinou uživatelé kteří klikli na clickbait odcházejí s negativní emocí pryč a většinou se nechtějí vracet. Může jít ale i o titulek, který poutá na něco, co se na webu/ ve videu/ v článku návštěvník dozví. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a ve většině případů v podvodu na uživatele.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com