Na Facebooku koluje poplašná zpráva o teroristickém útoku v Praze, varuje server hoax.cz.  Po kliknutí na odkaz dojde k přesměrování na stránku, která automaticky přidá komentář “Co se děje?” a v komentáří zmíní vaše přátele. Tím si zajistí další rozšíření.

Odhaleno webem: 

Přiložený působivý obrázek sice na pražskou ulici moc nevypadal, ale zajímavý titulek o 187 mrtvých většinu uživatelů nalákal ke kliknutí na odkaz. Tím však došlo k automatickému rozšíření fámy, protože na cílové stránce byl pouze škodlivý kód, který automaticky přidal komentář “Co se děje?” a hlavně v něm zmínil přátele zvědavého uživatele. Tím se fáma dostala k mnoha dalším uživatelům.

2003

Server hoax.cz zapátral po zdroji, neboť: “Fotografie nevypadala na pražskou ulici a po chvilce pátrání po původu fotografie pomocí Google nebo TinEye byly nalezeny zprávy o pumových útocích v Bagdádu z roku 2010 s touto fotografií. Informovaly o tom například české Novinky nebo slovenský ČAS. Podle odkazů při ve vyhledávači lze najít, že fotografie byla již několikrát zneužita.
Odkaz v poplašné zprávě směřoval na doménu burundinewsdaily.com, která podle údajů v databázi WHOIS byla zaregistrována teprve před dvěma dny, tedy 25.7.2016.”

Zdá se, že správci Facebooku zareagovali docela rychle a podvodný příspěvek odstranili, doplnil hoax.cz. Je však možné, že se objeví znovu z jiného zdroje.


administrator

Tým manipulatori.cz