Je to neuvěřitelné, ale i po 10 letech stále žije příběh, který vznikl jako satira. Řeč je o tom, že maso ve fast foodech typu McDonald’s má obsahovat lidské maso. „McDonald’s a další řetězce rychlého občerstvení dlouhodobě pomáhají obchodníkům s lidmi likvidovat těla. Američtí regulátoři potravin nalezli lidské maso na 90 % míst při kontrolách továren a restaurací McDonald po celé zemi. Agent FBI: Nejhorší je, že to není jen lidské maso, je to i maso dětí. Části těla byly nalezeny ve všech amerických továrnách a byly považovány za příliš malé pro dospělé,“ stojí v textu, který opravdu zcela vážně sdílí stovky lidí.

„Podle tiskové agentury AP se hoax o lidském mase v hamburgerech McDonalďs šíří zřejmě už od roku 2014, kdy se toto nepravdivé tvrzení poprvé objevilo na satirickém blogu Huzlers. Už tehdy se v něm tvrdilo, že lidské pozůstatky v mase pocházejí z dětí. Lidské maso se prý našlo v mrazících boxech továrny v Oklahoma City. Stránky Huzlers.com byly nicméně zjevně označeny jako satira. Jak upozorňuje další tisková agentura Reuters, zakladatel těchto stránek je od počátku popisoval jako „fauxtire“, tedy směs falešných zpráv a satiry,“ uvádí Deník.cz. Na skutečnost, že zpráva o lidském mase v produktech McDonalďs není pravdivá, upozornil už 7. dubna 2014 web pro ověřování faktů Snopes.

Tento hoax tedy žije svým životem už nejméně 10 let. Už v roce 2014 společnost dokonce povolila filmovému štábu pořadu Good Morning America stanice ABC natočit proces výroby v provozovně v Kalifornii. Tady se zpracovává maso do podoby klasických karbanátků, následně se mrazí, balí a rozesílá do jednotlivých poboček.

Je pravdou, že v roce 2016 Američtí výzkumníci zkoumali 258 hamburgerů, které se běžně prodávají v řetězcích rychlého občerstvení. Jeden vzorek obsahoval lidské DNA. „Nejpravděpodobnější příčinou je, že se lidské vlasy, kůže nebo nehty náhodně přimíchaly v průběhu výrobního procesu,” vysvětlují výzkumníci přítomnost lidské DNA v jídle.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.