„Celým světem obletěla fotografie utopeného chlapečka uprchlíků … Ale proč celosvětová média neobrací svou pozornost i na chlapečka z Doněcka?“  – Tak zní komentář připojený k obrázku malého dítěte v ruinách, který se šíří od 28. září na facebookovém profilu „Otec Marián Maroš Kuffa“.

Záběr, doplněný o prosbu „sdílejte, ať tato fotografie také obletí svět“, převzalo přes 12 000 lidí.

Stejný snímek s identickým komentářem šířily už loni české dezinformační weby jako AC24 či facebookový profil Jsem hrdý Slovan.

Jde o videoklip

Jak uvádí stránka stopfake.org , která se zaměřuje na odkrývání falešných zpráv o Ukrajině, tato fotografie je výřezem z videoklipu k písničce Anděl: Píseň o dětech z Donbasu, který vznikl ještě v roce 2015.

Natáčení probíhalo ve městě Nikišyn v Doněcké oblasti a chlapeček i se svou sestrou byl v tomto krátkém filmu hercem. Záběr, který šířily konspirační weby, se nachází v 51. sekundě videa.

 

Rodiče chlapce žijí

I když video opravdu poukazuje na katastrofální následky války na Ukrajině, není to dokument, ale hraný krátký videoklip. Oba sourozenci své rodiče mají.

Krátce poté, co se začaly šířit falešné zprávy spojené s tímto videoklipem, rodina publikovala video, ve kterém dokazuje, že obě děti i rodiče jsou v pořádku.

 

Vytrhnout reálnou fotografii z jejího původního kontextu a doplnit ji nepravdivou informací je běžnou praxí dezinformační kanálů. Většina lidí nemá čas ani ochotu ověřovat skutečný původ fotografii na sociálních sítích.

 

Na internetu se také opět šíří dezinformace, o údajné neexistující hranici státu Ukrajina. Situace došlo tak daleko, že před hoaxem varuje i slovenská policie.

„Asi před dvěma dny, se na internetu začal šířit hoax s touto mapkou (viz výše).

Rozsáhlý text plný nesmyslů začíná takto: „Generální tajemník OSN vydal prohlášení, že od roku 1991 Ukrajina nepožádala o registraci hranic, takže stát Ukrajina neexistuje. To je neuvěřitelné selhání Ukrajiny! Toto prohlášení je zakázáno šířit se v ukrajinských médiích a na internetu.“

Ve skutečnosti Ukrajina existuje! Žádný stát nemá povinnost nechat registrovat své hranice v OSN. Stát se stane suverénní na základě toho, že jej ostatní státy světa uznají a přijmou mezi sebe a je začleněn do struktur OSN. Ukrajina je suverénní země, plný člen OSN a Slovenská republika uznává jeho hranice a územní celistvost, včetně poloostrova Krym. Zároveň odsuzujeme kroky Ruské federace ve vztahu k Ukrajině, které jsou v rozporu s mezinárodním právem,“ píše stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

  „Za prvé, Ban Ki-moon takové prohlášení nikdy nevyřkl. Thames Television, která měla s informací přijít, je produkční společností, která vyrábí pořady jako The X Factor nebo Británie má talent. Na webových stránkách společnosti není nic o Ban Ki-moonovi, ani o hranici Ukrajiny.

 Dále Rada bezpečnosti OSN v té době vůbec nezasedala. Navíc neexistuje nic jako „registrace státních hranic OSN“. Ukrajina je stát oficiálně uznaný v rámci stávajících hranic. Mimochodem, většina zemí světa i nadále uznává Krym jako součást Ukrajiny. A konečně, v roce 2003 si Ukrajina a Rusko vzájemně uznaly své hranice země, a to na prezidentské úrovni, a v roce 2004 byla tato smlouva ratifikována národními parlamenty,“ zjistila stránka StopFake.org.

Jediná skutečná mapa Ukrajiny je tato:

  1. března 2013 naopak Ki-moon vyjádřil znepokojení nad situací na Ukrajině.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.